TurkNet Gigabit İnternet Ne İşimize Yarıyor?

Yüksek ölçüde data aktarabilmek, gün geçtikçe daha da büyük bir gereksinim haline geliyor. Çağdaş dünyada rekabet global çapta yaşanıyor. Burada ayakta kalabilmek için yüksek süratli internet ilişkisi artık bir lüks değil, karşılanması koşul bir gereksinim haline geldi.

Technopat.net üzere online yayıncılık yapan bir kuruluşun muhtaçlık listesinin başında da yüksek süratli internet geliyor natürel ki. Yüksek çözünürlükte görüntüler çekmek, aktarmak, işlemek, yayınlanacak platforma yüklemek ve hatta canlı yayınlar yapabilmek için, internet ilişkimizin da çok yüksek suratlara ulaşabilmesi gerekiyor.

Üstelik yalnızca indirme suratından da bahsetmiyoruz, bizim üzere kuruluşlar için yükleme suratı da çok değerli. TurkNet’in fiber optik çizgiler üzerinden sağladığı Gigabit İnternet erişimine de bu yüzden geçmiştik. Lakin eski ofisimize gelen altyapı 1000 Mbit indirme ve 300 Mbit yükleme suratlarıyla hudutlu kalıyordu, yani simetrik değildi.

Yeni ofisimizin bulunduğu bölgede ise çok daha güçlü bir altyapı olduğunu gördük ve çabucak TurkNet temsilcileriyle görüşüp irtibat suratımızın simetrik olmasını sağladık. Bu da bize 1000 Mbit indirme ve 1000 Mbit yükleme suratı sağladı.

Peki bu suratlar pratikte ne işimize yarıyor? İşte bu görüntüyü da bu sorunun yanıtını vermek için çektik. Yüksek süratli ve simetrik bir internet irtibatı iş hayatında ne avantajlar sunabilir, kronometre tutup canlı bir örnekle gösterelim istedik.

Burada daha evvel yayınladığımız Steam Deck incelememizi örnek aldık. Yaklaşık 10 GB boyutundaki evrak 5 dakika üzere bir müddette sunucumuza yüklenebildi. Yükleme esnasında natürel ki her vakit 1 Gigabit suratı görmeyebilirsiniz lakin tekrar de yer yer 900 Mbit kıymetini görmek mümkün.

Herkes Simetrik Sürat Alabilir mi?

Eğer bölgenizde TurkNet’in fiber altyapısı varsa, evet. GigaFiber ile TurkNet herkese 1 Gbit indirme ve 1 Gigabit yükleme suratı sunabiliyor. Üstelik bu paketin fiyatı da ayda 140 TL. Öte yandan bölgenizde GigaFiber yoksa da sorun değil. Turknet bu hizmet için bir müracaat sayfası oluşturdu ve artık buradan müracaat yapabilirsiniz.