Türkiye’nin dünü bugünü yarını

Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi, geleceğin atletlerini yetiştirip ülkemizin bayrağını dalgalandırmak için tüm imkanlarıyla atletlere dayanak oluyor. Olimpik hazırlıklar ve takviye programları çerçevesinde atlet ve kadroların yanında olan, antrenörler için eğitim seminerleri düzenleyen ulusal ekip atletleri için eğitim ve kamp ziyaretleri düzenleyen Ulusal Olimpiyat Komitesi, çocuklar ve gençlere yönelik projeleri ile de dikkat çekiyor. Gençlere spor kültürünü aşılayıp Vücut Eğitimi ve Spor Yüksekokulları ile de işbirliği içinde çalışıyor. Rekor madalya geldi.

Ayrıyeten atletlerin bilinçlenmesi için Fair Play, Spor Hukuku üzere bahislerde da eğitim veriliyor. Elbette dopingle uğraş noktasında da ulusal atletlerin bilgilendirilmesi sağlanıyor. Bu faaliyetlerin meyvesi de Olimpiyat Oyunları’nda kendini gösteriyor. Türkiye, Japonya’da yapılan 2020 Yaz Olimpiyatları’na 18 farklı spor kısmında 108 atlet ile katıldı. Tarihinde birinci defa okçulukta Mete Gazoz’la altın madalya elde ederken oyunları 2 altın, 2 gümüş, 9 bronz madalya olmak üzere toplamda 13 madalya ile kapattı. Olimpiyatlar, 1948 Yaz Olimpiyatları’ndan bu yana Türkiye’nin en çok madalya kazandığı oyunlar oldu.

AMAÇ PARİS 2024
Şimdiden Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları için çalışmalara başlayan Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi, atletlerin gelişim ve egzersiz programları, çalışabilecekleri tesisler üzere hususlarda dayanağını sürdürüyor. Ay yıldızlılarımızın Paris’te çok daha büyük muvaffakiyetler kazanması için profesyonel yardımlarla hem bedensel hem zihinsel hazırlıkları yapılıyor.

2018’DE TARİH YAZMIŞTIK
Olimpiyatlarda yaklaşan etkinliklerden biri de Akdeniz Oyunları… Akdeniz havzasının tüm ülkelerinden sportmenlerin buluştuğu çok sporlu bir müsabaka olan ve 4 yılda bir düzenlenen Akdeniz Oyunları, Akdeniz’deki en değerli çok sporlu spor aktifliğini temsil eder. 9. Akdeniz Oyunları 25 Haziran – 5 Temmuz 2022 tarihleri ortasında Cezayir’in Oran kentinde düzenlenecektir. Öte yandan 4 yıl evvelki Akdeniz Oyunları İspanya’nın Tarragona kentinde düzenlendi. 33 disiplinde, 26 ülkeden 4 bin atletin iştirakiyle gerçekleşen tertipte Türkiye 31 altın, 25 gümüş ve 39 bronz olmak üzere 95 madalya elde etmiş ve madalya sıralamasında İtalya (155) ve İspanya’nın (120) akabinde 26 ülke ortasında üçüncü olmuştu.

Zeki UZUNDURUKAN

Bir cevap yazın