Türkiye’nin dünü bugünü yarını

TürkiyeMilli Olimpiyat Komitesi, geleceğin atletlerini yetiştirip ülkemizin bayrağını dalgalandırmak için tüm imkanlarıyla atletlere takviye oluyor. Olimpik hazırlıklar ve takviye programları çerçevesinde sportmen ve grupların yanında olan, antrenörler için eğitim seminerleri düzenleyen ulusal kadro atletleri için eğitim ve kamp ziyaretleri düzenleyen Ulusal Olimpiyat Komitesi, çocuklar ve gençlere yönelik projeleri ile de dikkat çekiyor. Gençlere spor kültürünü aşılayıp Vücut Eğitimi ve Spor Yüksekokulları ile de işbirliği içinde çalışıyor.

REKOR MADALYA GELDİ

Ayrıyeten sportmenlerin bilinçlenmesi için Fair Play, Spor Hukuku üzere hususlarda da eğitim veriliyor. Elbette dopingle uğraş noktasında da ulusal atletlerin bilgilendirilmesi sağlanıyor. Bu faaliyetlerin meyvesi de Olimpiyat Oyunları’nda kendini gösteriyor. Türkiye, Japonya’da yapılan 2020 Yaz Olimpiyatları’na 18 farklı spor kolunda 108 sportmen ile katıldı. Tarihinde birinci sefer okçulukta Mete Gazoz’la altın madalya elde ederken oyunları 2 altın, 2 gümüş, 9 bronz madalya olmak üzere toplamda 13 madalya ile kapattı. Olimpiyatlar, 1948 Yaz Olimpiyatları’ndan bu yana Türkiye’nin en çok madalya kazandığı oyunlar oldu.

MAKSAT PARİS 2024

Şimdiden Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları için çalışmalara başlayan Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi, atletlerin gelişim ve egzersiz programları, çalışabilecekleri tesisler üzere bahislerde takviyesini sürdürüyor. Ay yıldızlılarımızın Paris’te çok daha büyük muvaffakiyetler kazanması için profesyonel yardımlarla hem bedensel hem zihinsel hazırlıkları yapılıyor.

2018’DE TARİH YAZMIŞTIK

Olimpiyatlardayaklaşan etkinliklerden biri de Akdeniz Oyunları… Akdeniz havzasının tüm ülkelerinden atletlerin buluştuğu çok sporlu bir müsabaka olan ve 4 yılda bir düzenlenen Akdeniz Oyunları, Akdeniz’deki en kıymetli çok sporlu spor aktifliğini temsil eder. 9. Akdeniz Oyunları 25 Haziran – 5 Temmuz 2022 tarihleri ortasında Cezayir’in Oran kentinde düzenlenecektir. Öte yandan 4 yıl evvelki Akdeniz Oyunları İspanya’nın Tarragona kentinde düzenlendi. 33 disiplinde, 26 ülkeden 4 bin atletin iştirakiyle gerçekleşen tertipte Türkiye 31 altın, 25 gümüş ve 39 bronz olmak üzere 95 madalya elde etmiş ve madalya sıralamasında İtalya (155) ve İspanya’nın (120) akabinde 26 ülke ortasında üçüncü olmuştu.

(ÖZEL HABER – ZEKİ UZUNDURUKAN)

Bir cevap yazın