TSMC, Çip Fiyatlarını 2023’te Yüzde 6 Artıracak

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi pozisyonundaki TSMC, çip fiyatları üzerinde artırım yapmayı planlıyor. Müşterilerin dün aldığı duyumlara nazaran, 2023 yılının birinci gününden itibaren yüzde 6’lık bir fiyat artışından bahsediliyor. Eski ve yeni kuşak çiplerin hepsini kapsayacak bu değişikliğin, dünyada yaşanan problemler ve TSMC’nin büyüme planları sebebiyle gerçekleştirileceği bilgiler ortasında.

Hususla alakalı birtakım kaynakların Nikkei Asia’ye verdiği demeçte, Tayvan merkezli yonga devi; enflasyon, yükselen üretim maliyetleri ve fabrikaları genişletme planlarından ötürü fiyatlara artırım yaptı. Bu faktörlere ek olarak, Ukrayna savaşı ve Çin’deki COVID karantina sürecinin devam etmesi de teknolojik aygıtlardaki talebin azalmasına ve haliyle yonga üreticileri üzerinde maddi bir baskıya neden oluyor. Öteki taraftan, TSMC’nin üretim sınırını büyütme isteğinin de çip satış fiyatının artışında tesirli olduğunu biliyoruz. Çünkü şirket, çip krizini çözmek için 100 milyar dolarlık yatırım planı açıklamış, bunun 44 milyarını da 2022 yılı içerisinde inşa edilecek dökümhanelere harcamayı planlamıştı.

TSMC, bu gelişmeden evvel en son geçtiğimiz Ağustos ayında çip fiyatlarında artışa gitmişti. Şirket şimdiki siyasetiyle alakalı rastgele bir açıklamada bulunmuş değil. Niyetlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın