TSMC, 5nm Arizona Fabrikasının İnşaatını Tamamladı

TSMC kısa mühlet evvel Phoenix, Arizona yakınlarındaki Fab 21 inşaatını tamamlarken kutlama yapmak için bir merasim düzenledi. Tesisin tamamlanmasıyla birlikte ekipmanların heyetim vakti geldi. Şirket önümüzdeki süreçte yarı iletken üretim araçlarını temin etmeye başlayacak.

TSMC artık fabrikanın dış inşaatı bittiğine nazaran çeşitli titreşim önleyici aygıtlar, kablolama, kanalizasyon, havalandırma, klima vb. üzere şeylerin kurulumuna geçecek. Her şey hazır olduğunda tarayıcı, rezistans kaldırma, metroloji ve inceleme araçları dahil olmak üzere çeşitli fabrika ekipmanlarının heyetimi yapılacak.

TSMC Arizona fabrikasının inşaatı.

Mevcut basamakta maliyetin 10 milyar dolar ile 12 milyar dolar ortasında olduğu varsayım ediliyor. Tayvanlı yarı iletken üreticisi, Fab 21 ile birlikte 2024 yılında üretime başlamayı planlıyor. 5nm sınıfı (N5) üretim yapacak olan fabrikada başlangıçta 20.000 adet silikon disk plaka (wafer) üretilecek, lakin sonraki yıllarda kapasite artış gösterecek. Bunun yanında, kâfi talep olması durumunda fabrika genişlemeye müsait olduğundan üretim kapasitesi yaklaşık 100.000 wafer’a kadar ulaşabilecek.