Threadripper Serisine Yeni Rakip: 56 Çekirdekli Xeon W9-3495 Göründü

Intel, muhakkak müşteriler için 4. Kuşak Xeon ‘Sapphire Rapids’ işlemcilerinin sevkiyatına başladığını ve bu işlemcileri geniş bir müşteri kümesiyle örneklediğini esasen açıklamıştı. @InstLatX64 tarafından fark edildiği üzere, yeni kuşak sunucu işlemcileri artık daha geniş kitlelere ulaşmış görünüyor.

Intel’in Xeon W-serisi işlemcileri tek yuvalı iş istasyonları (AMD’nin Ryzen Threadripper Pro’su gibi) için tasarlanmakta, lakin sekiz kanallı bellek takviyesi de dahil olmak üzere sunucu alanında gereksinim duyulan tüm özellikler korunuyor. Birinci kere görünen Xeon W9-3495 modeli, kayıtlara nazaran 56 çekirdeğe ve 112 iş parçacığına sahip. Sekiz kanallı DDR5-4800 RAM dayanağının yanı sıra, birebir vakitte AVX-512 ve AMX komut setleri de aktif görünüyor.

Yeni Xeon ailesindeki göze çarpan şeylerden biri de isimlendirme şeması. Daha evvel şirket, bu CPU’ları masaüstü platformda olduğu üzere sınıflara ayırmadan muhakkak bir model numarasıyla sunuyordu. Fakat Intel, yeni jenerasyon Xeon W serisi eserlerle birlikte yongalara sınıflar ekleyecek.