TFF’nin yeni başkanı Mehmet Büyükekşi oldu

Türkiye Futbol Federasyonu Fevkalâde Seçimli ve Olağan Mali Genel Heyeti, Ankara JW Marriott Otel’de yapıldı. TFF Harikulâde Seçimli Genel Şurası’na tek aday olarak giren Mehmet Büyükekşi yeni lider seçildi.

Başkanlık seçiminin akabinde idare ve denetleme konseyi üyelikleri için seçim yapıldı. Seçimler sonucunda İdare Şurası ve Denetleme Heyeti şu isimlerden oluştu:

Yönetim Heyeti Asıl Üyeler:

Yalçın Orhan, Nüket Küçükel Ezberci, Murat Aksu, Yusuf Günay, İdil Karademirlidağ Suher, Erman Kalkandelen, İbrahim Burkay, Alkın Kalkavan, Ramazan Üçdan, Müslüm Özmen, Hamit Altıntop, Ali Düşmez, Talat Papatya, Volkan Can

Yönetim Konseyi Yedek Üyeler:

Murat Şahin, İhtimam Kuzu, Süleyman Kocasert, Habil Yazıcı, Abdullah Altınkum, İbrahim Özbay, Sidar Tunca, Alparslan Baki Ertekin, Cem Gün, İbrahim Gökhan Kasapoğlu, Aladdin Varol, Gökhan Özsavaş, Cengiz Fazilet, Şevket Çelik

Denetleme Konseyi Asıl Üyeler:

Ömer Faruk Çelik, Osman Aslan, İsmail Gerçek, Selim Doğan, Ömer Burhanoğlu

Denetleme Şurası Yedek Üyeler:

Mehmet Ali Kaynar, Enes Malik Ay, Mert Erer, İsmail Serdar İplikçioğlu, Burak Alcan

Mehmet Büyükekşi: “TFF, tüm paydaşlarıyla yenilikçi, şeffaf ve kurumsal olacaktır”

Genel Konseyde konuşma yapan Mehmet Büyükekşi, Türk futbolunun inanç ortamına muhtaçlık duyduğunu anlatarak, şunları söyledi:

“Rahmetli Hasan Doğan’ın yol arkadaşıydım, bu hususta hepimize değerli bir miras bıraktı. Size kelam veriyorum, bu mirası en güzel formda temsil edeceğim. Ben bu yola itimat, istikrar ve adalet prensibiyle çıkıyorum. Ortak isteğimiz için hepinizi samimi dayanağını talep ediyorum. Muvaffakiyete giden yolda böylelikle daha kısa müddette amaca ulaşırız. Futbolu, dostluk kardeşlik ve sevginin ortak paydası olarak görüyoruz. “

Türk sporunun gelişiminin altyapıdan ve amatörden başlayacağını vurgulayan Büyükekşi, “Hepimiz ana problemlerin ne olduğunu biliyoruz. Yalnızca yayın ihalesiyle ilgili iki cümle söyleyeceğim. Bu sene Üstün Lig yayın ihalesinde bir uzatma yoluna gitmek zorunda kaldık. Farklı bir formül için vaktimiz maalesef yok. 1 sene sonrası için şimdiden çabucak çalışmalara başlamak zorundayız. Bu kere bunu son dakikaya bırakmadan, daha süratli çalışarak farklı tahliller üretmek için yola çıkacağız.” dedi.

Yeni çıkan Spor Kanunu’na da dikkati çeken Mehmet Büyükekşi, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kanun çıktı, yönetmelikler çıkmadı. Yönetmeliklerin çıkması konusunun da takipçisi olacağız. Kulüplerle istişare içinde olacağız. Kontrol düzeneklerini güçlendirip, şeffaf bir hale geleceğiz. Temel vazifelerine odaklanan bir federasyon yapısına ulaşacağız. Mevzuatla ilgili güncellenmesine inandığım pek çok husus var, birisi deplasman yasağı. Elbet kimi tedbirler alma konusunda ortak noktadayız. Seyircilerimizi kesinlikle tekrar statlara kazandırmamız gerekiyor. Bu yasağın kalkmasını çok fazla önemsiyoruz. Bilet fiyatlarındaki KDV’nin de yüzde 8 olması için görüşmeler yapacağız. Temsilcilik ve gözlemcilik yapısıyla ilgili de kulüplerden gelen talepler konusunda değerli farklılıklar yapacağız. Korsan yayın da hem kulüpler hem de naklen yayın yapanlar için kıymetli bir gündem unsuru. Misyon yapan komitelerin etkinleşmesi için elimizden geleni yapacağız.”

Kulüpleri borç sarmalındaki mali yapıdan kurtarmayı istediklerini lisana getiren Büyükekşi, “Bazı önlemler almamız gerekiyor. Yayın ihalesi gelirlerinden hepimiz şikayetçiyiz lakin bu eserin pahasını artırmak elimizde. Muhteşem Lig’in bedelini artıramazsak dış pazarda da karlı bir eser oluşturamayacağız. ABD’den sonra 140 ülkeyle en fazla dizi, sinema satan ikinci ülkeyiz. Neden maçlarımızı da satmayalım? Bunun için de çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Büyükekşi, “hakem performansı yapay zeka modelleri, yetenek geliştirmek ve Rezerv Lig’in hayata geçirilmesi” projelerini ise şöyle anlattı:

“Hakem olunca itimat daha çok kıymet kazanıyor. Çok önemli adımlar atmamız gerekiyor. Hem mevcut hakemlerin gelişimi hem de yeni hakem gelişimi konusunda akademik çalışmalarımız olacak. Hakemlerin değil, futbolun kalitesinin konuşulduğu bir futbol topluluğu dilek ediyoruz. Hakem performansları bu yapay zeka üzerinden gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Fikstürlerin belirlenmesi ve sevkler konusunda da Kulüpler Birliği tarafından da görevlendirilen bir kişinin olacağı Lig Uyum Heyetini oluşturmayı planlıyoruz. Altyapıya da şuurlu biçimde yönelmemiz gerekiyor. Rezerv Lig taleplerine karşı olumluyum. Gayemiz 2022-2023 döneminde Rezerv Ligi hayata geçirmek. Bunun için süratlice çalışmalar başlayacağız.”

Futbolun marka pahasının artması gerektiğinin altını çizen TFF Lider Adayı Ekşioğlu, “Bu mevzu o kadar değerli ki, yayın ihalesini geliri, global futbol iktisadında Türkiye’nin alacağı hisse, dünyanın en güzel oyuncularının ligimize gelmesi, sponsorluk gelirlerinin artması, seyircinin ilgisinin artması buna bağlı. Bu yüzden bu bahse klasik değil, orijinal bir bakış açısıyla bakacağız. TFF bundan bu türlü tüm paydaşlarıyla yenilikçi, şeffaf ve kurumsal olacaktır. Bunu başarabilmek için de birincilere imza atıyoruz. TFF’de bugüne kadar bayan idare konseyi üyesi olmamış, biz 2 bayan yöneticiyle yola çıkıyoruz. ” sözlerini kullandı.

Büyükekşi, dayanaklardan ötürü genel konsey üyelerine teşekkür ederek, “Gün, futbolu hak ettiği pahalara kavuşturma ve emek verme günü. Bilhassa bana çok büyük bir takviye verdiniz. Siz, beni güvenerek bu kürsüye çıkardınız, ben de size çok güveniyorum. Yapacak çok iş var. Biz olarak yapacağız. Marka kıymeti yüceltebilmek için birlikte çalışmalıyız.” dedi.

Mehmet Büyükekşi, TFF Harika Seçimli Genel Şurası ve Olağan Mali Genel Heyeti’nde lider seçilmesinin akabinde yaptığı konuşmada adaylık sürecinin başında “güven, adalet ve şeffaflık” prensipleriyle yola çıktığını belirterek,”Sizler de bugün bu prensiplere inandığınızı, şahsım ve idare şurasına güvendiğinizi oylarınızla ortaya koydunuz ve birlikte başarmanın yolunu açtınız.” dedi.

“Allah’tan diğerinden korkmam” tabirini kullanan Büyükekşi, “Siz de göreceksiniz bir sene sonra burada çok daha farklı şeyler konuşacağız. Allah’tan diğerinden korkmam. Esasen bir aydan beri bunu gördünüz. Baskılara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz de. Biz doğrusunu yapacağız. Şayet hakikat yaparsak çok farklı şeyler olacağını siz de göreceksiniz.” diye konuştu.

Türk futbolunu arzulanan ve hak ettiği noktalara getireceklerini vurgulayan Büyükekşi, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ben daima söyledim, biz bu yolda birlikte yürümeye kararlıyız. Bilhassa her zamankinden çok farklı bir idare listesi oluşturduk. Her bölgeye hitap eden, her hususa hitap eden bir idare şuramız var. Onlarla çok hoş işlerin altına imza atacağız. TFF bünyesinde vazife yapan Tahkim, Disiplin, Temsilciler, Uyuşmazlık Tahlil heyetleri, MHK ve etik konseyler üzere tüm şuraların istifasını talep ediyorum. Biz bundan sonra bu yola çıkarken bembeyaz yeni bir sayfa açarak bu yolda ilerlemek istiyoruz.”

Büyükekşi konuşmasının akabinde idare şurası üyelerini tek tek isimlerini okuyarak kürsüye çağırdı. Yeni idare konseyinin fotoğraf çekiminin akabinde genel konsey sona erdi.