TCL, Global Android Akıllı TV Pazarında 2021 Lideri Oldu

Türkiye’de Bilkom garantisiyle pazara sunulan TV üreticilerinden TCL, küresel büyümesini sürdürüyor. Teknoloji alanında küresel pazarın önde gelen araştırma ve danışmanlık şirketlerinden OMDIA’nın “Global TV Design and Features Tracker” raporuna nazaran TCL, 2021 yıllında Android OS Akıllı TV markaları ortasında elde ettiği yüzde 20,7’lik pazar hissesi ile tepede yer aldı.

Raporda yer alan bilgilere nazaran 2021 yılında toplamda 189 milyon akıllı TV pazara sunuldu ve bu aygıtların 73,2 milyon adedi Android tabanlı akıllı TV’ler oldu. Geçen yıl 15,1 milyon adet Andorid işletim sistemli akıllı TV sevkiyatı gerçekleştiren TCL, bu alanda birinci sırada yer alarak küresel çapta kıymetli bir muvaffakiyete imza attı. Rapora nazaran, TCL ayrıyeten 2021 yılında 24,6 milyon adet LCD TV sevkiyatı ile global LCD TV pazarında en büyük 2. marka pozisyonunu korudu.

Yüksek teknolojiyi erişilebilir fiyatlarla tüketiciyle buluşturma misyonu ile kesimdeki rekabette fark yaratan TCL, müşteri tecrübesini her vakit için öncelikleri ortasında birinci sırada pozisyonlandırmaya ve insanların hayatlarını daha konforlu ve akıllı hale getirmek için teknoloji üretmeye devam ediyor. Teknolojiyle mümkün olabileceklerin sonlarını zorlayan şirket, sunduğu eserlerle müşterilerinin bu akıllı hayat stili tecrübelerinin keyfini çıkarmalarına yardımcı oluyor

Tüm bu yenilikçi vizyon, sayılara da yansıyor ve TCL’in pazarda daima büyüyen rekabet gücü, onu istatistiklerde de doruğa taşıyor. Buna nazaran geçtiğimiz yıl TCL’nin TV iş ünitesinin global geliri yıllık yüzde 24,3 artarak 6,3 Milyar ABD dolara yükseldi. Şirketin 2021 yılında Android TV kategorisindeki liderlik ve LCD TV pazar hissesinde dünya çapında ikincilik muvaffakiyetlerini çeşitli kategorilerdeki önemli büyüme oranları izledi. Buna nazaran Küçük LED kategorisinin öncüsü TCL, orta-üst seviye akıllı ekran satış hacminde kıymetli bir büyüme kaydetti. Şirketin QLED TV satışları yıllık bazda yüzde 53,8 artarken Küçük LED TV satış hacmi ise yüzde 50,5 arttı.

Fikret Ballıkaya

TCL TV’yi Türk tüketicisi ile buluşturan Bilkom’un Genel Müdürü Fikret Ballıkaya, “TCL, küresel muvaffakiyetin bir yansıması olarak Türkiye pazarında da ağır bir ilgi görüyor. 2020 yılından beri bizim de üretici-dağıtıcı kimliği ile kıymetli odak noktalarımızdan biri olan TCL’inTürkiye pazarındaki büyümesi de sürüyor. En düzgün teknolojiyi erişilebilir fiyatlarla tüketiciye sunmanın meyvelerini alıyoruz. 2021’de Türkiye TV pazarının yeni oyuncusu olarak kıymetli bir Pazar hissesi elde etmiştik. 2022’de de hayli iddialıyız ve pazar hissemizi büyüterek satışlarımızı iki kat artırmayı planlıyoruz. Yalnızca bununla da değil satış sonrası ve servis tahlillerimizle de tüketicilerimizin muhtaçlık duyduğu her an aktif ve süratli tahlillerle karşısına çıkıyoruz. 81 vilayette 24 saatten kısa bir müddette fiyatsız suram ortalamasıyla tüketicilerimizin alışveriş tecrübesini en üste taşımaya uğraş ediyoruz ve bu alandaki çalışmalarımız artarak sürecek.” dedi.

TCL, 2018’den beri Küçük LED sanayisinde öncü rolünü sürdürüyor ve dünyanın her yerindeki kullanıcılara daha güzel bir görüntüleme tecrübesi sunmak için yesyeni TCL Küçük LED modellerinde kıymetli teknolojik güzelleştirmelerle yoluna devam ediyor. Sevilen bir TV markası olmanın yanı sıra TCL, vakit içerisinde tüketiciler için en düzgün teknolojiyi kullanarak tam temaslı bir akıllı konut yaratmak için bulunduğu pazarlarda satış rekorları getiren robotsüpürge, hava temizleme ve klima üzere farklı kategorileri de içerecek halde eser yelpazesini muvaffakiyetle güçlendirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın