Steve Jobs’un Apple-1 Prototipi Açık Artırmaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta çevrimiçi açık artırmada kıymetli bir teknolojik aygıt ortaya çıktı: Steve Wozniak tarafından monte edilen, Steve Jobs’a ilişkin olduğu tez edilen bir prototip Apple Computer A. PCB’si için şu anda 278.000 dolar teklif edilmiş, lakin açık artırmanın sonuna kadar (19 Ağustos) bu sayının 500.000 doları aşması bekleniyor.

Apple-1 prototipinin MOS 6502 CPU @ 1 MHz, 40 x 24 karakter ekran çıkışı, 4 KB RAM ve 456 KB depolama alanı sunduğu iddia ediliyor. Öte yandan açık artırma bilgilerinde MOS 6502 yerine soketli bir Motorola 6800 işlemci kullanarak çalışabileceği belirtilmiş.

Prototip olarak piyasaya sürülen birinci 50 “Apple-1” bilgisayarı ortasında diğer birçok fark var. RR Auctions, bu modelin Wozniak tarafından karakteristik “üç elli” tekniği kullanılarak lehimlenen tek model olduğunu söylüyor. Açık artırma sayfası, birinci Apple-1 eser kümesinin 40 dolardan daha ucuza mal olduğunu, lakin montaj, yazılım ve artı kâr ile birlikte The Byte Shop’un her bir sistemi 666,66 dolara sattığını yazıyor.

Bununla birlikte, Jobs’ın prototipi yaklaşık 30 yıl evvel sahibine ikram ettiğine dair şeyler yazılmış. Fakat Steve Jobs bu PCB’yi birkaç yıl boyunca Apple Garajında bekletmiş olabilir çünkü kimi kırılmalar ve çatlaklar göze çarpıyor. Ayrıyeten birkaç çip ve kapasitör de yerinde değil.