Stefan Kuntz: “Sahada harika bir takım ruhu görüyorum”

UEFA Uluslar C Ligi 1. Küme’de konuk ettiği Litvanya’yı 2-0 yenerek kümede 4’te 4 yapan A Ulusal Futbol Grubu’nun teknik yöneticisi Stefan Kuntz, “Bu sonuçların başımızı döndürmesine müsaade vermemeliyiz.” dedi. Kuntz, maçtan sonra yaptığı değerlendirmede, Uluslar C Ligi maçlarını oynadıkları haziran ayının futbolcularla geçirdikleri en uzun periyot olduğunu söyledi.

Bu sürece kadar gerek saha gerek içinde gerekse saha dışında grubunu nasıl iyileştirebileceğine yönelik çalışmaları yaptıklarını kaydeden Kuntz, “Örneğin kayropraktik uzmanları Ulusal Kadro kampına geldiler, yoga seansları yapıldı. Mental workshoplarda Ulusal Grubun kıymetleri nedir, Ulusal Ekip oyuncularından beklenen kıymetler nedir; bunlar üzerine çalışıldı ve birinci çıkanlardan da çok uygun sonuçlar aldık. Burada aldığımız sonuçlardan bir poster oluşturduk ve bu posteri her maç öncesinde soyunma odamıza astık. Oyuncular da gerek kişisel olarak gerekse grup olarak kendilerinden neler beklendiğini gördüler. Alışılmış ki oyuncuları daha güzel tanıma imkanı bulduk. Vakit geçtikçe de onların kişiliklerini öğrenmiş olduk. Bu da doğal ki kıymetli. Önder oyuncuların özelliklerinden çok mutluyum. Onu da söyledim ve yeniden keyifli eden öteki bir faktör istatistik. Elimize ulaşan sayılardan ve bugünkü müsabakada yüzde doksanın üzerinde bir isabetli pas oranı yakaladığımızı gördüm ve bu beni çok memnun etti.” biçiminde konuştu.

Kuntz, bu sonuçları beklediklerini belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu sonuçların başımızı döndürmesine müsaade vermemeliyiz. Bunun dışında alınan skorların yanı sıra ikincil değerli birtakım gelişmeler var ki, onları siz de fark ediyorsunuzdur. Örneğin alanda mükemmel bir kadro ruhu gördüm müsabakalarda. Kimi oyuncuların saha içinde yahut saha dışındaki gelişimlerini gördük. Gerek oyuncu olarak performans manasındaki özellikleri bakımından gerekse kişilik özellikleri bakımından gelişmeler gördük. Oyuncu yapısına baktığımız vakit aday takımda Türk kulüplerinde forma giyen oyuncularımız var. Yarısı yurt dışındaki kulüplerde forma giyiyor. Onlar da kendi gelişimleri içerisindeler. Ferdi ve Salih’i ekibimize katmıştık, biliyorsunuz ki onlar da kendi mevkilerinde çok kıymetli roller oynadılar. Taraftarlarımızla ilgili olarak da muhakkak şeylerin, belirli kesimlerin bir ortaya gelmiş olduğunu görebiliyoruz bu süreçte. Türk Ulusal Grup taraftarının da ekibe yaklaştığı ve bu elde edilen başarılardan ötürü temkinli bir formda gurur duyabileceği bir ortam yaratılmış oldu.”

Kendilerini iç alanda ve deplasmanda takip eden basın mensuplarına da teşekkür eden Kuntz, “Sizlere güzel tatiller diliyorum. Eylül ayındaki maçlarda görüşmek üzere.” dedi.