Steelseries Arctis Nova Pro İncelemesi

Yıllar evvel bu alanda büyük araştırmalar yapıp ekipman alıp satan birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki Steelseries bu alandaki eksileri ve artıları çok güzel tesbit edip Arctis Nova Pro ile nokta atışı yapmış.

Kulaklığın kutusunu açtığımızda üzerinde First Edition yazan parlak bir karton ve çabucak altında süratli başlangıç klavuzunu görüyoruz.
Steelseries logolu bez çantasında kulaklığımız var. Kulaklık görebildiğiniz üzere gri ve siyah bir temaya sahip.


Bu görünüş bana Ali’nin 2020’de incelediği Corsair Virtuoso RGB’yi hatırlattı.Dönebilen kulak kaplarına ve askılı baş bandına sahip bir kulaklık bu. Kulaklığın çabucak altında ses konsolumuz bizi karşılıyor.

Steelseries’in GameDac ismini verdiği bu konsol. Üzerinde birçok yuva ve denetim için teker ve tuşlar bulunuyor. Bunlara birazdan değineceğiz.
Buradaki küçük bölmeden de 2 adet uzun tip-C’den tip-A’ya USB kablo ve kulaklıkla konsol konsolun teması için iki ucu TRRS olan ses kablosu çıkıyor.
Kulaklık ve DAC hoş bir ikili oluşturuyor.

Nova Pro’yu ortalama bir kulaklıktan ayıran şey aşağıda görmekte olduğunuz harici DAC ve amfi ünitesi GameDac.

Daha gerçek olmak gerekirse Game Dac 2 zira markanın yeni revizyonu. Steelseries’in bu yazıda belirttiğine nazaran, bu sürümde gürültü sinyal oranı değerli ölçüde güzelleştirilmiş. Lakin bu yalnızca bir dac ve amfi ünitesi değil, hem ses tekeri, hem ekolayzır ayarı, hem ses girişi ayarı hem de mikrofon ayarlarını yapmanızı sağlayan LCD ekranlı bir konsol.
GameDAC ile Bass Boost üzere ön tarifli ekolayzır ayarları yapabiliyor, USB girişleri ortasında geçiş yapabiliyor, ekran parlaklığını değiştirebiliyorsunuz.

Bunun yanında kulaklık çıkışı var. Ve tabiki üzerindeki devasa teker ses açma kapamakta kullanıldığı üzere menülerde gezinmeye de yarıyor.
Tekerin solunda Steelseries klavyelerinde görmeye alıştığımız büyükçe bir tek renkli OLED ekran, ekranın altında bir daire içinde dokunmatik geri tuşu var. Bu ekranın parlaklığını ayarlayabiliyoruz yahut bir mühlet sonra otomatik olarak düşmesini sağlayabiliyoruz. 

GameDac’in çabucak herşeyi ince düşünülmüş açılı yapısı ekranı oturduğunuz yerden net görmenizi ve ses tekerini rahatça çevirmenizi sağlıyor. Tartısı da artırılarak üzerindeki düğmelere bastığınızda kaymaması sağlanmış. Altındaki kaymaz ayaklar da bunda yardımcı oluyor.

Bu ünitenin gerisinde 2 adet USB tip-C giriş, 2 adet de line in ve out etiketiyle 3.5m jacklar var.

2 adet tip-C giriş yuvası sayesinde Nova Pro’yu desteklenen iki aygıta da bağlayıp (örneğin hem Playstation oyun konsolunuza hem de bilgisayarınıza bağlayıp) ikisi ortasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Line in ve line out ile masaüstü hoparlörlerinize de ses çıkışı verebiliyor ya da istediğiniz üzere karıştırabiliyorsunuz.

Bu tekerin seyahat arası sahiden büyük. Bu hem düzgün hem makûs birşey aslında. Güzel zira çok küçük adımlarla ses düzeyini ayarlayabiliyoruz. Makûs zira ses düzeyinde büyük değişiklikler yapmak için 3-4 çeşit çevirmemiz gerekiyor.

Farkettiğim birşey de GameDAC’ten ses alırken Windows altında yazılımsal olarak ses düzeyi ayarı yapamıyorsunuz. Siz buradan kısmaya çalışsanız bile ses büsbütün %100 veriliyor. Yeniden odyofillerin bildiği ve uyguladığı bir formüldür bu. Windows altından ses düzeyini düşürdüğünüzde ses kayıplı hale gelir. Bunun yerine dijital ortamda ses düzeyini ebediyen %100’de tutup, analoğa çevirdikten sonra düzeye müdahale etmek oluşabilecek kaybı minimuma indirger.

Kulaklığın 40mm şoförleri kendinden beklenmeyecek derecede güçlü bass’lar sağlıyor. Lakin en çok güzele giden kısım farklı tipten frekansların birbirinden kolaylıkla ayrışması ve her bir ses kaynağının net bir halde duyulabilmesi.

GameDac’te kullanılan ES9218P Dac epeyce analitik bir sese sahip ve yüksek bir sinyal/gürültü oranına sahip. Hasebiyle çok pak ve berrak bir ses elde ediyorsunuz, en üst ses düzeyinde distorsiyon oluşmuyor.

Kulaklığın sizi ortamdan ayırma kabiliyeti sahiden çok başarılı.
%70 düzeyde açtığınız müziğin dışardan duyulması imkansıza yakın. Bu düzeyde bir müzik dinlediğinizde yüksek sesle konuşan bir kişiyi dahi duyamıyorsunuz.

300 gramla ortalama diyebileceğimiz bir tartısı var Nova Pro’nun, ne çok hafif ne de ağır olarak sınıflandırabiliyorum. Ergonomi ve baş yapınıza ahenk noktasında Steelseries biraz mesai harcamış bunu net görebiliyoruz.

Hem baş bandını gevşek ve sıkı ayarı var hem de kulak kapları yaklaşık bir 3 cm aşağı üst hareket ettirilebiliyor. Ek olarak kulak kapları 90 derece döndürülebiliyor.

Kaplardaki yastıkların içinde extra yumuşak bir dolgu materyali kullanılmış ve dışında yapay deri bulunuyor. Bu yastıkların çapı geniş ve büyük kulakları bile içine alabiliyor ve epey derin. Uzun maratonlarda dahi ağrı hissetmiyorsunuz. Her kulaklık illaki sıkar ve bir noktadan sonra çıkarıp başınızı ve kulaklarınızı dinlendirmeniz gerekir. Lakin kimi kulaklıkların ergonomisi âlâ ayarlanamadığı için çok baskı uyguladığı noktaları vardır ve oralarda ağrıya sebep olurlar. Bu bazen baş bandı, bazen kulak kıkırdakları üzerinde olur. Nova Pro’da bu halde spesifik bir ağrı hissetmedim.

Gizlenebilir mikrofon kullanılması beğenilen olsa da bunu yerinden çıkarmak biraz güç geldi bana. Keşke buraya bir çukur yapılsaymış ya da tırmağımızı üzerine getirip çekebileceğimiz bir çıkıntı olsaymış. Her seferinde 2-3 sefer denemem gerekiyor bu mikrofonu çıkarabilmek için. Ayrıyeten mikrofona istediğim üzere açı veremediğimi farkettim. Tam istediğim noktada durmuyor.

Mikrofonun ses kalitesine gelirsek, dinlediğim en kaliteli kulaklık mikrofonu değil. Örneğin yakın vakit evvel incelediğim Corsair HS65 Surround’un mikrofonu besbelli bir halde daha güzeldi. Tekrar de berbat mikrofonu var demek haksızlık olur, birazdan değineceğim yazılımsal gürültü engelleme özelliklerini de işin içine katarsak, üzücü değil diyebiliriz.

Bir kulaklığa bu kadar para veriyorsanız uzun yıllar size hizmet etmesini beklemek en doğal hakkınız. Bir kulaklığın bunu başarabilmesinde en değerli iki faktör yıpranmaya ve bozulmaya en elverişli kısımlarının değiştirilebilir olması. Bu kısımlar da kablo ve kulak kaplarındaki yastıklar, bir öteki ismiyle kulak pedleri.

Neyse ki Arctis Nova Pro’da bu iki modül da değiştirilebilir. Kulaklıkla GameDac ortasındaki kablo burada satılmıyor fakat iki ucu TRRS olan rastgele bir ses kablosunu bu kulaklıkla kullanabilirsiniz.

Kulaklığın asıl gücü Steelseries’in Sonar ismini verdiği yazılım takviyesi ile birleştiği an ortaya çıkıyor.
Çünkü bu uygulama hem kulaklıktan aldığınız ses kalitesi hem de mikrofonun kalitesine adeta hükmetmenizi sağlıyor. Kulaklığın ve mikrofonun ses karakteristiğini en ince ayrıntısına kadar değiştirebiliyor ve onu istediğiniz kullanım senaryosuna nazaran en yeterli hale getirebiliyorsunuz. Sonar altında 7 kanallı çevresel ses ve yapay zeka takviyeli gürültü engelleme özelliği de bulunuyor.

Ama Sonar’ı açmak için Steelseries GG uygulamasında kullanıcı girişi yapma zaruriliği biraz anlamsız olmuş. Sonar’ı açar açtığınızda GameDac’ın bundan haberi oluyor ve ekranda kullandığınız USB yuvası’nın yer aldığı kısmın yanında Sonar simgesi beliriyor.

Kulaklığın baş bandı ve kulak kapları ardındaki kısımlar çıkarılıp değiştirilebiliyor. Steelseries Arctis Nova Booster Pack ismi altında 4 farklı renkle baş bandı ve kapak satıyor. Bunlar kırmızı, eflatun, nane yeşili ve pembe.

Kulaklığın beğenmediğim kısmı mikrofonun çıkarma düzeneği. Bilhassa cildiniz yağlıysa parmaklarınız kayıyor ve mikrofonu basitçe çıkartamıyorsunuz. Mikrofona verdiğiniz açı tam korunamıyor ve kendi başına nazaran takılıyor ve mikrofonun ses kalitesi çok uygun değil. Bu fiyata öbür markaların eserlerinde gördüğüm üzere broadcast kalitesinde ses veren üst düzey mikrofon kapsülüne sahip olmasını beklerdim.

Rahatlık, sağlamlık, uzun ömür üzere alanlarda kulaklığa 10 üzerinden 10 veriyorum. Keza ses kalitesi de o denli, bass’lar, midler ve tizler bariz bir halde birbirinden ayrılıyor ve kristal üzere net ses elde ediyorsunuz. Bass’lar derinden ve tesirli geliyor, ancak daha da fazlasını isteyenler için bass boost profili bunu bir adım öteye taşıyıp kafatasınızı sarsacak düzeye çıkarabiliyor.

Son olarak Steelseries’in yazılım takviyesi de övgüyü hakediyor. Her ne kadar Sonar’ı kullanmak için GG’de hesap açmanız gerekse de, markanın Sonar altında sunduğu gelişmiş özellikler düşünüldüğünde bu o kadar büyük bir sorun değil.

Eğer en güzel mikrofona sahip kulaklığa bakıyorsanız Arctis Nova Pro aradığınız şey olmayabilir fakat önceliğiniz oyunlardan ve tükettiğiniz medyadan odyofil seviyede, çok berrak ses elde etmekse kaliteli şoförlere ve DAC ünitesine sahip olması sayesinde gereksinimlerinize karşılık vereceğini düşünüyorum.