Starlink Uydu İnternet Servisinin Türkiye’ye Geliş Tarihi Ertelendi

Elon Musk’ın uydu internet projesi Starlink‘in 2022 yılında Türkiye’de kullanabilir olacağı açıklanmıştı. Ülkemizdeki birçok kullanıcı SpaceX’in internet servisinin Türkiye’de ne vakit kullanıma sunulacağını merak ederken, kısa mühlet evvel Starlink internet servisinin hizmet haritası güncellendi.

Güncellenen haritayla birlikte daha evvelden 2022 yılında kullanabilir olacağı söylenen servisin 2023 içerisinde ülkemizde erişime açılacağı söz edildi. Şimdilik hususla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

SpaceX’in İnternet Servisi 32 Ülkede Faal

Starlink hizmeti halihazırda 32 ülkede kullanılabiliyor. Düşük gecikme müddetiyle isminden kelam ettiren servis, son test sonuçlarına nazaran ortalama olarak 100 -130 Mbps pahasında internet suratını kullanıcılarına sağlıyor.

Silikon Kıtlığı Starlink Siparişlerini Sekteye Uğrattı

SpaceX geçtiğimiz yılın sonuna yanlışsız silikon kıtlığından etkilendiklerini, beklenen üretim suratının yavaşladığını ve birçok Starlink siparişinin bu sebepten sekteye uğradığını belirtmişti. Gecikme için özür dileyen firma, üretim suratını artırmak için ince eleyip sık dokuduklarını ve en kısa müddette istenilen üretim suratına ulaşmayı hedeflediklerini söz etmişti.