SpaceX, Starlink Konumunu Değiştiren Müşterilerden Ek Ücret Alacak

SpaceX, bu hafta Starlink uydu çanaklarını tekrar pozisyonlandırmak isteyen müşterilerden aylık 25 dolarlık bir fiyat alınacağını açıkladı. Özelliği etkinleştiren kullanıcılar, Starlink hizmetinin taban fiyatının ayda 110 dolardan 135 dolara yükseldiğini görecek. Çarşamba günü gönderilen bir e-postada ise şu ibareler yer alıyor:

Taşınabilirlik, müşterilerin Starlink’lerini süreksiz olarak yeni pozisyonlara taşımalarına ve Starlink’in tıpkı kıtada faal kapsama alanı sağladığı her yerde yüksek süratli internet almalarına imkan tanıyor.

Geçen yıl birçok kullanıcı, toplumsal medyada Starlink hizmetini kayıtlı adres dışına hizmette değerli bir kesinti görmeden taşıyabildiklerini bildirdi. Starlink, nispeten yüksek suratları nedeniyle “göçebe” olarak tabil edebileceğimiz kullanıcılar tarafından giderek daha fazla benimsendi. Lakin SpaceX artık bu esneklik için ekstra bir bedel talep ediyor. Hizmet anında etkinleştirilebilirken, SpaceX müşterilere tam ay bazında fatura kesecek.

Starlink çanakları yaklaşık 3 ila 5 kilogram yükünde. Ayrıyeten antenle verilen kit, bir WiFi yönlendirici ve bu yönlendiricinin dik durması için ayaklık içeriyor. Starlink dayanak web sitesine nazaran SpaceX’in yeni taşınabilirlik seçeneği, kullanıcılara birkaç kıymetli ikaz ile birlikte geliyor. Özelliği kullanmak isteyen müşteriler, reklamı yapılan 100 Mbps ve 200 Mbps ortasındaki süratlerde hizmet alacak. Lakin bu noktada “garanti edilemeyen hızlar” ve “mümkün olan en âlâ hizmet” üzere ibareler yer alıyor. Yani tıpkı ülkemizdeki “50 Mbps’ye kadar” biçimindeki telaffuzlar üzere.

SpaceX, “Starlink, kayıtlı hizmet adreslerindeki kullanıcılar için ağ kaynaklarına öncelik veriyor. Starlink’inizi yeni bir pozisyona getirdiğinizde, bilhassa kullanımın ağır olduğu yahut ağ tıkanıklığının olduğu vakitlerde hizmet kalitesinin düşmesine neden olabilir.” diye ekliyor.

Bir cevap yazın