Sony, 19 Milyondan Fazla PlayStation 5 Sattı

Sony, dördüncü ve son çeyrekte yalnızca 2 milyon PlayStation 5 (PS5) sattığını ve toplamda 19.3 milyon adet oyun konsolu sattığını duyurdu. Şirketin geçtiğimiz yılın birebir periyodunda 3.3 milyon adet satış gerçekleştirdiğini ve bu manada değerli bir düşüş kaydettiğini de söylemeden geçmeyelim. Bunda pandeminin de tesirinin olduğunu söyleyebiliriz.

Öteki taraftan şirket, üçüncü çeyrekte 7,9 milyona kıyasla 14,5 milyon birinci taraf oyunu da dahil olmak üzere, bir yıl evvelki 61,4 milyona kıyasla 70,5 milyon PS4/PS5 oyunu satarak oyun satışlarını artırma başarısı gösterdi.

Oyun ve Ağ Hizmetleri (GSN) kısmı de son çeyrekte geçen yıla nazaran biraz artarak 5,1 milyar dolar kazandı. 2021 yılının tamamı içinse satışlar sabit kaldı.

Ortaya çıkan sayılar PS5’in satışlarda PS4’ün daha da gerisine düştüğü ve birebir anda PS4’ten 3,1 milyon daha az sattığı manasına geliyor. Sony bunun satış eksikliğini müşteri talebine değil, devam eden çip kasveti nedeniyle kâfi sayıda aygıt üretememesine bağlıyor.

Sony daha yeterli kesim tedariği ve üçüncü taraf oyunlarının daha yüksek satışları sayesinde işlerin süratle düzelmesini bekliyor ve önümüzdeki çeyrekte satışlarda yüzde 34 artışla gelirinin 7.13 milyar dolar olacağını varsayım ediyor.

Sony’nin Haziran ayında PlayStation Plus Extra ve Premium’u piyasaya süreceğini ve böylelikle yeni aboneler kazanabileceğini de not olarak düşelim.

Bir cevap yazın