Sesi Görenler Milli Takımımız yarı finale yükseldi

Türkiye Futbol Federasyonu’nun ‘Türkiye Futbol Oynuyor’ projesi kapsamında takviye verdiği, Görme Engelliler Spor Federasyonu bünyesindeki Sesi Görenler Ulusal Grubumuz, Pescara kentinde düzenlenen IBSA (Görme Engelliler) Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki 4. maçında konut sahibi İtalya’yı 1-0 mağlup ederek yarı finale yükseldi.

A Grubu’ndaki birinci maçında Çekya’yı 9-0 yenen, ikinci müsabakasında Fransa’ya 2-1 mağlup olan Sesi Görenler Ulusal Kadrosu, üçüncü karşılaşmasında Yunanistan’ı 3-0 yenmeyi başardı. Kümedeki son maçında tertibe mesken sahipliği yapan İtalya’yı Celal Çoban’ın golüyle 1-0 mağlup eden Ulusallar, ismini yarı finale yazdırdı.

Ay-Yıldızlılar, yarı finalde yarın B Kümesi’nden çıkan İngiltere ile karşı karşıya gelecek. Sesi Görenler Ulusal Grubumuz, yarı finale yükseldiği için, birinci 5 grup kontenjanına ayrılan 2023 yılında İngiltere’nin Birmingham kentinde yapılacak olan Dünya Şampiyonası’nda çaba etme hakkını da kazandı. İtalya’daki IBSA Avrupa Futbol Şampiyonası’nda altın madalya kazanan kadro, 2024 Paris Paralimpik Oyunları’na katılma vizesi de alacak. Görme Engelliler Ulusal Grubumuz, daha evvel bir defa Avrupa Şampiyonluğu kazanmış, iki sefer de Paralimpik Oyunları’na katılma başarısı göstermişti.

Sesi Görenler Ulusal Ekibi’ni tebrik eden Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Lideri Ayhan Yıldırım, “Bizlere dayanaklarından ötürü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, Türkiye Futbol Federasyonu’na ve TFF Engelliler Koordinatörümüz Sayın Ömer Gürsoy’a teşekkür ederim.” diye konuştu.