Sea of Thieves Başlangıç Rehberi

Sea of Thieves’in şiddetli denizlerinde yelken açmaya hazırlanan yeni korsanların hayatta kalmalarına imkan sağlayan adımlara bakacağız. Rehbere geçmeden evvel birinci olarak Sea of Thieves’e nasıl sahip olabileceğinize bir bakalım.

Oyunu oynamak için 3 farklı seçeneğimiz var:

  • Steam üzerinden satın almak
  • Xbox üzerinden satın almak
  • Xbox Game Pass üzerinden oynamak

Oyuna giriş yapmak için bir Xbox hesabına sahip olmanız gerekiyor. Xbox hesabınız yoksa Xbox ana sayfası üzerinden hesap oluşturabilir ve oyuna giriş yapabilirsiniz.

Oyuna girer girmez sizden bir korsan profili oluşturmanız istenecektir. İstediğiniz cinste bir korsan arayana kadar mevcut seçenekler ortasında geçiş yapabilirsiniz. Beğendiğiniz bir korsanın bir sonraki tıpta kaybolmaması için “1” tuşuna basarak favorilere ekleyebilir ve bu sayede korsanın değişmesini önleyebilirsiniz.

Korsan görünümü belirleme

Korsanınızı oluşturduktan sonra beğenmediyseniz endişelenmenize gerek yok. Oyun içi mağaza içerisinden Korsan Görünüm İksiri alarak bir sonraki oyuna girişinizde kendinize yeni bir görünüm belirleyebilirsiniz.

Korsan Görünüm İksiri

İlk olarak oyunun sizlere sunduğu öğretici misyonu oynamaktan kaçınmayın. Bu misyon sayesinde oyun mekaniklerini öğrenmeniz çok daha kolay olacaktır. Oyun ana sayfası üzerinden İlk Yolculuk (Maiden Voyage) vazifesini seçerek öğretici vazifesi oynayabilirsiniz.

Oyunu tek başınıza oynamak yerine grubunuzla bir arada giriş yapmak her vakit daha avantajlıdır. Başlangıç evresinde oyuna alışabilmek için deneyimli oyuncularla bir arada oynamak oyunu daha zevkli hâle getirebilir.

Oyunda yer alan 3 farklı geminin de başkalarına nazaran avantajı ve dezavantajı var. Grubunuzun büyüklüğüne nazaran daha uygun gemiyi seçmek, oyun içerisinde birden fazla durumda avantajlı olmanızı sağlar. En küçük geminin 1, orta uzunluk geminin 2 ve en büyük geminin 3 yelkeni bulunmaktadır.

Gemilerin hareket suratının rüzgârın estiği tarafa nazaran değişiklik gösterdiğini unutmayın.

Oyunun en kıymetli gereksinimlerinden biri geminizde olması gereken materyaller. Bu gereçler ve cephaneler olmadığı sürece oyun sizin için hiç kolay olmayacaktır. Oyuna başladığınız vakit yelken açmadan evvel Tüccar İttifâkı‘ndan alacağınız Depo Kasası ile birlikte gereksiniminiz olan tüm gereçleri toplayın. Gereç olmadan yelken açmanız halinde rastgele bir tehlikeye karşı hazırlıksız olabilirsiniz.

Depo Kasası için her karakol adasında bulunan Tüccar İttifâkı’na (Merchant Alliance) giderek etkileşime geçin ve mağazayı açın. Mağazayı açtıktan sonra her karakol adasından 1 kereye mahsus olmak üzere Depo Kasası, Top Kasası, Yemek Sandığı ve Kalas Sandığı alabilirsiniz.

Tüccar İttifâkı

Birden fazla oyuncuyla bir arada oynarken aranızda misyon dağılımı yaparak sahip olduğunuz gemiyi çok daha kolay yönetim edebilirsiniz. Mevcut mürettebat sayınıza bağlı olarak her bir oyuncuya farklı misyon verin ve belli aralıklarla misyonların değiştirilmesine imkan sağlayın. Bu sayede tek bir oyuncuya tüm oyun boyunca birebir vazifesi yüklememiş ve oyundan sıkılmamış olursunuz.

Oyunun kendine has ve özgün kıssa misyonlarını oynayarak karakterler hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Kıssa misyonu oynuyor da olsanız oyunda hiçbir vakit Offline durumda olmayacaksınız. Bu durumda her türlü tehlikeye karşı hazırlıklı olmalısınız. Her vazifenin kendine has başlangıç adası bulunur. Başlangıç adalarını haritadan görebilir ve gerekli misyon kitabına oy vererek öyküyü başlatabilirsiniz.

Seyir halinde karşınıza çıkabilecek düşmanları tanımak size büyük avantaj sağlayabilir. Megalodonlar, İskelet Gemileri, Dev Ahtapot ve olağan ki öbür korsan oyuncular… Her birine karşı farklı hücum ve savunma prosedürleri geliştirerek kendinize avantaj sağlayın.

Gemi içerisinde sahip olduğunuz cephaneyi kullanmadan evvel biraz alıştırma yapmakta yarar var. Her top güllesinin birbirinden farklı avantajları olduğunu unutmayın ve savaşa girmeden evvel kâfi derecede materyaliniz olduğuna dikkat edin.

Farklı gemilerin farklı top sayıları bulunur. Her top güllesinin de birbirinden farklı tesirleri vardır. Savaşa başlamadan evvel birkaç top fırlatarak alıştırma yapın. Bu, daha sonra gireceğiniz savaşlarda topların nereye düşeceğine dair fikir sahibi olabilmenizi sağlar.

Farklı bölgelerde bulunan adaların farklı büyüklükleri bulunur ve mevcut olduğu tehlike bulunduğu bölgeye nazaran değişiklik gösterir. Adalar yerleşik fıçılara sahiptir ve içlerinde gereksiniminiz olan birden fazla materyal bulunur. Adalara yaklaşırken dikkatli olmanız gereken birtakım durumlar olabilir.

  1. Adalara yaklaşırken çapa ile durmamaya itina gösterin.
  2. Adalarda beklerken geminizin adaya yanlışsız değil, denize gerçek bakması her vakit daha avantajlıdır. Tehlikeli bir durumda yalnızca yelkenleri açarak süratle uzaklaşabilir ya da uygun savaş konumu alabilirsiniz.
  3. Ada içerisinde vazife ya da aktiflik yaparken etrafı her vakit kolaçan edin. Öbür bir korsanın geminize gizlice girmesini istemezsiniz.

Oyunda her vakit Online durumda olduğunuzu ve başka düşmanlara karşı hazırlıksız yakalanabileceğinizi unutmayın. Geminizde yahut adada bulunduğunuz mühlet boyunca belli aralıklarla etrafınızı denetim etmek, tehlikeyi daha evvelce fark etmenize imkan sağlayacaktır.

Geminiz büsbütün suyla dolduğu vakit battığınıza dair bir ses duyarsınız. Bu sesi duyduktan sonra gemi hiçbir metotla kurtarılamaz. Sahip olduğunuz tüm ganimetler (varsa mevcut bayrak dahil) suya düşer. 5 dakika içerisinde alınmayan tüm ganimetler denizin tabanına yanlışsız batmaya başlar. Geminiz battıktan sonra su yüzeyinde beliren Deniz Kızı sayesinde geminize geri dönebilirsiniz.

Geminiz battıktan sonra sunucuda bulunan başka oyuncuların pozisyonuna bağlı olarak en uygun adada yine belirir. Tekrar belirmiş gemi oyuna birinci giriş yaptığınız haliyle bulunur. Şayet varsa geminizde bulunan mevcut bayrak düzeyini kaybetmiş olursunuz.

Oyun hakkında daha fazla bilgiye erişmek için ayrıntılı hazırlanmış rehberimize göz atabilirsiniz: Sea of Thieves Ayrıntılı Rehber