Samsung ISOCELL HP3 Duyuruldu

Samsung tarafından ISOCELL HP3 ismi ile yeni bir 200 MP sensör tanıtıldı. Sensör, selefinden yüzde 12 daha küçük olan 0,56 μm ile “endüstrinin en küçük pikseli”ne sahip olarak nitelendiriliyor. Ek olarak Samsung, manzaraları gruplama için yeni bir algoritma sayesinde daha süratli otomatik odaklama ve hatta daha net HDR vaat ediyor.

Yeni sensör, teknik olarak akıllı telefonlar için birinci 200 MP kamera sensörü olan ISOCELL HP1‘den dokuz ay sonra tanıtıldı. O vakitten bu yana Samsung, piksel boyutunu 0,64 μm’den düşürmeyi başardı ve yeni sensör evvelkinden yaklaşık %20 ile daha küçük 1/1.4″ tipinde yapıldı.

4’e 1 gruplama, 50 MP fotoğraflar için 1,12 μm’ye kadar piksel ekliyor. Ultra karanlık fotoğraflar için yeni sensör ayrıyeten 2,24 μm büyük pikseller ve 12,5 MP fotoğraflar için 16’ya 1 gruplamayı da destekliyor.

Samsung ayrıyeten Super-QPD otomatik odaklama tahlilini de öne çıkartıyor. Tüm pikseller otomatik odaklama yetenekleriyle donatılırken her dörtlü kümede yatay ve dikey istikametlerde faz farklılıklarını tanıyan tek bir lens bulunuyor. Sensör ayrıyeten görüş alanında asgarî kayıp ile 30 FPS ve 4K @ 120 FPS’de 8K görüntüler çekebiliyor.

Geliştirilmiş Smart-ISO Pro özelliği ise artık HDR performansını artırmak için düşük, orta ve yüksek ISO modu olmak üzere üç evreden gelen bilgileri birleştiriyor. ISOCELL HP3, 68 milyar olan evvelki HP1’den 64 kat daha fazla, 4 trilyon renkte (14 bit derinlikte) imaj çıktısı alabiliyor.

Samsung ISOCELL HP3 örnekleri sunulmaya hazır durumda ve seri üretimin bu yıl başlaması planlanıyor.