Sabrent, DirectStorage Odaklı Oyun SSD’sini Duyurdu

Sabrent, DirectStorage iş yükleri için optimize edilmiş yazılıma sahip Rocket 4 Plus G isimli yeni bir NVMe SSD piyasaya sürdü. Şirket şoför yazılımını ‘O2’ olarak pazarlıyor ve bu gördüğümüz birinci DirectStorage odaklı SSD oldu.

DirectStorage API dayanaklı oyunlarda yükleme müddetlerinin sırf birkaç saniyeye düşmesini bekliyoruz. Öte yandan DS ile birlikte depolamaya bağlı her çeşit misyonda daha kapsamlı iyileştirmeler yapılacağı söyleniyor. Birinci DirectStorage özellikli oyunun Forspoken olacağını yazmıştık lakin bu oyun daha sonra bir erteleme aldı.

Sabrent, şoförlerinin tüm özellikleri paylaşmadı, lakin fiyatlandırma, depolama boyutu ve performans üzere noktalara değindi. Rocket 4 Plus G serisi, 1 TB ve 4 GB ortasında kapasitelerle satışa sunulacak. En düşük kapasiteli model 169.99 dolar, 2 TB model 299.99 dolar ve 4 TB kapasiteye sahip SSD 699.99 dolardan başlıyor. TLC 3D NAND yongaların kullanıldığı SSD’ler 7 GB/sn’nin üzerinde suratlar sunuyor.

Sabrent, eserleriyle birlikte yeni ‘O2’ firmware’i bilhassa ön plana çıkarırken yazılımın daha yeterli performans ve uzun SSD ömrü sağlayacağını söylüyor. Ayrıyeten Microsoft’un DirectStorage API’siyle uyumluluk için üstün dayanak sağlandığı vurgulanıyor.

DirectStorage teknolojisinden bu makalemizde ayrıntılıca kelam etmiştik. Yeni teknolojiyle birlikte oyun yükleme süreleri düşerken, CPU kullanım oranı da azalacak. Microsoft, API’nin Windows 11’de işlemci yükünü %20 ile %40 ortasında azaltabileceğini sav ediyor.