Sabit İnternet ve Mobil İnternet Farkı Nedir?

Bu yazımızda, konutlarımıza, işyerlerimize ve okullara gelen kablolu internet ile akıllı telefonlarımız ve başka SİM kart kullanan cihazlarımızda kullandığımız internet ortasındaki farka bakıyoruz. 

Öncelikle iki internet çeşidinin teknik farklarına değineceğiz. Bu sayede ikisi ortasındaki farkı daha net anlayabileceksiniz.

Sabit internet, aslında isminden da anlaşılacağı üzere, sabit bir sınır ile internet ilişkisi ulaştırılan internet çeşididir. Sabit internet sınırları, çeşitli altyapılarla konutlarımıza ve işyerlerimize ulaşıyor. Bu altyapılar xDSL tabanlı olan ve bakır kablolardan oluşan ADSL ve VDSL ile cam kablolardan oluşan Fiber altyapılardan oluşuyor.

İnternet altyapısı nedir?

Bir ülkenin ulaşım altyapısı karayolları, demiryolları, havalimanları ve deniz limanlarından oluşur. İnternet altyapıları da emsal biçimde birçok limana sahiptir. Basitçe tanımlayacak olursak; internet altyapıları, birçok bilgisayar ve sunucudan oluşan çok büyük ağlardan oluşur.

Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti, 1960’larda internetin icadı için gerekli olan bilgilerin yaratılmasında değerli bir rol oynadı. Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), bilgisayar sistemlerinin irtibat kurmak için kullandığı paket anahtarlama teknolojisine yönelik erken araştırmaları finanse etti. Bu yaklaşım, telefon sistemlerinin data aktarma biçiminden farklıydı. Paket anahtarlama teknolojisi, internetin öncüsü olan ARPANET’in geliştirilmesine yol açtı.

Günümüzde ise internet, geçmişte geliştirilen bu teknolojiler sayesinde kilometrelerce telefon sınırı ve fiber optik kablolar ile konutlarımıza kadar ulaşıyor. Bu kablolar, milyonlarca ferdi kullanıcıyı ve işletmeyi sunucular aracılığıyla birbirine bağlayarak, kullanılan kablolama cinslerine bağlı olarak değişen süratlerde data iletir.

İnternet altyapısı da, internetin muhakkak bölgelere ya da adreslere ulaşması için kullanılan sistemdir. Bu sistemin bölgelere ya da adreslere ulaşması için bakır ya da fiber optik kablolar kullanılır. Bakır altyapı çoklukla DSL olarak isimlendirilir ve belirli iletkenler ile pozisyona ulaşır. Fiber optik altyapıda ise cam kablolar kullanılır.

Bu yüzden bulunduğunuz bölgenin altyapı teknolojisi internet suratınızı belirleyen en değerli etkendir.

Altyapınızı değerlendirebilmek için internet altyapı sorgulaması yapmanız gerekir. Altyapınız ne kadar süratli ise bulunduğunuz bölgenin teknolojisi o kadar uygun demektir.

Adresinizde ADSL, VDSL yahut fiber altyapılardan biri olabilir. Altyapınızın desteklediği teknoloji hangisi ise kullanacağınız internetin suratı buna nazaran değişir.

Altyapı çeşitleri nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ülkemizde en yaygın kullanılan altyapı çeşitleri ADSL, VDSL ve fiberdir.

xDSL tabanlı altyapı teknolojileri

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), bir çeşit DSL temasıdır. Bu teknolojide internet irtibatı standart bakır telefon kabloları tarafından sağlanır. Bilgi, ses trafiğinin kullanmadığı frekanslar üzerinden gönderilir. Bu teknolojinin avantajı mevcut telefon altyapısının kullanılması ve yeni altyapı yatırımı yapılmasına gereksinim duyulmamasıdır. ADSL’de teorik olarak 24 Mbps’e kadar download suratı verilebilir lakin upload suratı çok daha limitlidir. Alınabilecek azamî sürat internet altyapısına ve mesken içi tesisatın kalitesine, santrale olan uzaklığa ve sınır gürültü oranına nazaran değişkenlik gösterir. ADSL2+ teknolojisi ise daha yeni bir DSL teknolojisidir ve santrale iki kilometre uzaklıkta olan bölgelerde daha yüksek suratlar alınmasına imkan sağlar.

VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line) ise ADSL’den çok daha yüksek suratlara (5 kat daha fazla download ve 10 kat daha fazla upload) imkan verir. Sinyalin güçlü olarak aktarılabildiği noktalarda 100 Mbps’e kadar sürate ulaşılabilir. VDSL teknolojisi bakır telefon çizgilerini çok daha verimli halde kullanır; lakin bu randıman çok daha kısa uzaklıklarda mümkündür. Kısa aralıklar daha az bozulma ve daha çok emniyetli irtibat demektir. Yani meskeniniz santral noktasına ne kadar yakınsa, o kadar kaliteli hizmet alırsınız. Ayrıyeten, internet altyapısının ve iç tesisatın kalitesi de VDSL verimliliğini hayli tesirler. Konutunuzda kullandığınız eski ve uyumsuz bakır kablolar, yavaş internet sorunlarınızın sebebi olabilir.

Fiber internet altyapısı

İnternet teknolojisi uzun bir mühlet bakır kablolara mahkum kalsa da kurtarıcı olan bir teknoloji de var: fiber optik kablo. Temel olarak camdan oluşan bu kablo, ışık sinyalleriyle bilgi ileterek, tabiri caizse “ışık suratında internet” telaffuzunu gerçek kılıyor.

Fiber altyapı, fiber optik kablolarla sağlanan bir teknolojidir. Cam kablolar ile interneti ulaştırır. Bakır altyapıya nazaran yeni bir teknoloji olduğu için altyapı olmayan konuta yahut iş yerlerine gelen yeni teknolojiler fiber optik kablolarla sağlanır.

Fiber internet teknolojisi, ADSL ve VDSL teknolojilerine nazaran teoride daha yüksek sürat sunar. Bunun sebebi aralığa bağlı sürat kaybı yaşanmamasıdır. Fakat bu teknolojide de ağır kullanım saatlerinde alınabilecek azamî suratlar düşebilmektedir. Aslında 75 Mbps VDSL hizmeti, operatörlerin sunduğu 20 Mbps fiber hizmetinden belge indirme olarak daha süratlidir. Fakat fiber internet altyapıları daha düşük gecikme ve daha sağlıklı irtibat sayesinde daha çok tercih ediliyor.

Örnek bir fiber optik kablo ve ışık ileten cam yapısı.

2010’lu yıllarda ülkemizde yaygınlaşma suratını artıdan fiber altyapılar, bu periyotlarda epey yüksek fiyatla sunuluyordu. Fakat günümüzde gelişen altyapı teknolojileri sayesinde operatörler daha uygun fiyatla hizmet sunabiliyor. Bunlara en hoş örnek ise TurkNet. Türkiye’nin en süratli büyüyen internet servis sağlayıcılarından TurkNet, kendi fiber altyapısıyla ulaştırdığı TurkNet GigaFiber hizmeti ile 1000 Mbps’ye kadar simetrik internet suratı sunuyor. Üstelik bu hizmet ayda yalnızca 139.90 TL’ye sunuluyor.

Ülkemizde 100 Mbps suratların “en yüksek hız” kategorisinde kıymetlendirilmesine karşın TurkNet ile 1000 Mbps’ye kadar internetle tanışmış olduk. Ayrıyeten fiber optik kablolardan oluşan altyapıların teorik olarak çok daha yüksek suratlara çıkabileceğini belirtelim. Önümüzdeki yıllarda konutlarımızda 10.000 Mbps internet kullanmaya başlayabiliriz.

Neden altyapı her yerde yok?

VDSL portları belli santrallere ve saha dolaplarına kurulmuştur. Şu an Türkiye’nin 81 vilayetinde VDSL olmakla birlikte, VDSL kullanılıp kullanılamaması bağlı bulunan santrale bağlıdır. Örneğin İstanbul Türkiye’nin en büyük ili olmasına karşın VDSL portları şimdi birçok ilçede yoktur. VDSL yatırımları talep ve gereksinime nazaran yerleşik operatör tarafından yapılmaya devam etmektedir.

Bu çalışmalarla birlikte her geçen gün VDSL ve fiber altyapılar yaygınlaşmaya devam ediyor. Ayrıyeten TurkNet’in, mevcut internet paketinizi iptal ettirmeden ve mevcut portunuzu kaybetmeden operatör değişikliği hizmeti sunduğunu belirtelim.

Altyapı nasıl sorgulanır?

Adresinizde kullanabileceğiniz altyapı ve suratı, müşterisi olacağınız internet servis sağlayıcısının sitesinden sorgulayabilirsiniz. Pekala bu nasıl yapılıyor?

Biz makalede örnek olması açısından TurkNet sitesinden altyapı sorgulaması yapacağız. Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi ve hangi suratı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının DSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği azamî suratı görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki halde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Her iki metotla altyapı sorgulama süreçleri şu formda;

Adres ile altyapı sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi, üstte da belirttiğimiz üzere hem adres hem de sabit telefon numarası üzerinden yapılabiliyor. Lakin günümüzde birçok müşteri artık sabit telefon sınırı kullanmıyor. En yaygın seçenek olan adresle altyapı sorgulama süreci ise şu formda;

Altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayın. Buradan sonra vilayet, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina ve daire numaraları bilgilerini doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama süreci bittiğinde şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız;

Bizim sorguladığımız örnek adreste 80 Mbps hıza kadar dayanak sunan VDSL bir altyapı hizmeti bulundu. Bu sürat, sabit altyapıda tüm servis sağlayıcılardan alabileceğiniz azamî suratı gösteriyor. İster DSL ister Fiber altyapıda olun, TurkNet internet hizmetini tek fiyatla 139,90 TL’ye sunuyor. Ayrıyeten sunulan suratı konutunuzda kullanırken altyapı kalitenize ek olarak bina, daire tesisatınızın ve modeminizin de değerli olduğunu belirtelim.

TurkNet’in altyapı sorgulama servisi, 80 Mbps destekleyen internet tesisatımız için bize Özgür Bağlantı 100 paketini önerdi. Bu kısım, sorguladığınız adreste çıkacak olan iddiası sürate ve altyapı çeşidine nazaran değişiklik gösterecek. Çabucak aşağısında da TurkNet’in kota ve taahhüt koymadığını hatırlatan, ayrıyeten 30 gün içinde %100 iade seçeneği sunan hizmetleri görülüyor. Ayrıyeten bize sunulan VDSL tarifesinde, öteki internet servis sağlayıcı operatörlerden geçmemiz durumunda 240 TL’lik cayma bedeli karşılandığını görüyoruz.

Sabit telefon numarası ile altyapı sorgulama

Bu süreç için de yeniden altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden bu sefer Telefon No ile Sorgula seçeneğine tıklayın.

Buradan sonra Sabit telefon no giriniz boşluğuna, adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girerek, altyapı sorgulama sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Sabit telefon numarası ile altyapı sorgulama süreci, adres ile altyapı sorgulama sürecine kıyasla daha kolay bir süreç. Lakin sabit telefon numarası ile yapılan sorgulamalarda, TurkNet’in 1 Gbps seviyesine çıkan TurkNet Özgür İrtibat GigaFiber hizmeti için altyapı sorgulaması yapılamıyor. Bu hizmet için sorgulama sırf adres bilgisi girilerek yapılabilmekte.

Mobil internet, modem ve router kullanımına muhtaçlık duymadığınız, telefon sınırı gerekmeyen ve direkt cep telefonları için kullanılan şebekeler aracılığıyla kablosuz olarak sağlanan bir internet teknolojisidir.

Dünyanın yörüngesinde bulunan uydular aracılığıyla ve yeryüzündeki baz istasyonları aracılığıyla dağıtımı sağlanan bu internet teknolojisi, günümüzde 5G ile daha başarılı hale gelse de, ülkemizde şimdi 4G (4.5G) kullanılmaya devam ediyor. Ayrıyeten gelişen baz istasyonu teknolojilerine göre ülkemizde şimdi gelişmiş sistemlere sahip baz istasyonlarını göremiyoruz. Bu sebeple taşınabilir internet, ülkemizde şimdi olması gerektiği üzere çalışmıyor.

Mobil internet, sabit internete nazaran çok daha kolay ve kullanışlı bir internet sistemi olsa da, aslında bu avantajların getirdiği dezavantajlar da var. Kablolu sabit internet sistemlerinde gecikme ve internet suratları daha başarılıyken, taşınabilir internet sınırlarında gecikme ve internet suratı, çevresel tesir ve baz istasyonlarının performansına nazaran değişmektedir.

Mobil internet daha çok günlük yaşantımızdaki işlerimizi halletmeye kafidir, lakin iş büyük bir için, örneğin kolay bir sunucuyu barındırmak için bile yetersizdir. Bunun yanında taşınması gereken bir donanım ve bağlanması gereken bir kablo olmadığı için, her yerde yanınızdadır. Lakin biraz evvel de belirttiğimiz üzere, çevresel etkenler ve baz istasyonunun kalitesi ile uzaklığı direkt tesir eder. Yani tatil için gittiğiniz bir kıyı kasabasında, dağlık alandaki bir ahşap meskende her vakit internet kontağı bulamayabilirsiniz. Lakin bu noktalarda bir telefon altyapısı mevcutsa, xDSL tabanlı altyapılarla sabit internet kullanma talihiniz mevcut. Hatta TurkNet’in bu noktada Gezgin İnternet ismini verdiği sistemi ile, konutunuzda kullandığınız internet hizmetinizi süreksiz olarak tatil yaptığınız adrese aktarabiliyorsunuz.

Sabit internet altyapılarının avantajlarından biri de sabit hızlardır. Sabit suratlar aslında biraz tezli bir kelam. Etrafınızda birebir altyapıyı kullanan insanların o andaki kullanımına da bağlı olarak süratte ve gecikme müddetlerinde dalgalanma olacaktır. Lakin bu taşınabilir internet için de geçerli. Örneğin bir doğal afet durumunda akıllı telefonunuz kâfi sinyali alsa da internete ve sesli görüşmeye cevap vermez. Bunun ana sebebi, o anda ağır bir halde baz istasyonundan paket alışverişi yapılmasıdır. Fakat sabit internet altyapılarında yoğunluk olsa da bir biçimde internet kullanmaya devam edersiniz. Bunun en büyük sebebi, taşınabilir internet altyapılarına nazaran çok daha yüksek bant genişliği sunmasıdır.

Fiber altyapılar, bu noktada en az etkilenen altyapılardır. Sundukları fevkalâde bant genişliği sayesinde, ağır bir kullanım durumunda dahi suratlarınız benzeri seviyede kalacaktır. Ayrıyeten taşınabilir internetin yanında fiber internet altyapıları da artık simetrik yani indirme suratı kadar yükleme suratı sunmaya başladı. Buna tekrar TurkNet’ten örnek verebiliriz. GigaFiber ismi verilen ve 1000 Mbps’e kadar download suratı sunulan bu fiber altyapıda, 1000 Mbps’e kadar upload suratı alabilirsiniz.

Mobil internet meskende kâfi mi?

İnternete neredeyse günün her saati gereksinimimiz olabiliyor. Bu sebeple daima olarak yanımızda bir internet taşımak çok pahalı. Lakin gün içerisinde yaptığımız kullanımlar birebir değil. Bu sebeple şayet gereksinimlerinizi yanlışsız tahlil etmezseniz sizi mutsuz eden bir internet tecrübesi yaşayabilirsiniz.

Gün içerisinde bilhassa telefon üzerinden gerçekleştirdiğimiz süreçler temelde çok ağır internet kullanımlarını içermiyor. Toplumsal medyadaki gezintilerimiz ya da iletileşme uygulamaları çok fazla internet tüketmez. Bilhassa sabit internet kullanımları ile kıyaslandığında.

Ev içerisindeki kullanımlarımız ise telefon ile yaptıklarımıza nazaran çok daha farklı ve güzel internet isteyen süreçlerdir. Mesela aldığınız 4K televizyonunuzda sinema izlemek, oyun konsolunuzda online oyun oynamak ya da online toplantılar yapmak üzere. Tüm bunları şayet taşınabilir internet ile yapmak isterseniz sınırsız internet kullanmadığınız için birinci olarak var olan kota size ay içerisinde yetmeyecek ekstra paketler almanız gerekecek. İkinci olarak sabit internete oranla daha düşük suratlar alacağınız için kullanımdan pek de keyif almayacaksınız. Son olarak ise; maliyet. Yetmeyen kotalar size ekstra paketler ile birlikte maliyet olarak geri dönecektir.

Nasıl bir internete gereksiniminiz var?

İnternet konusunda karar verirken birinci olarak nasıl bir internet kullanıcısı olduğunuzu değerlendirmeniz gerekiyor. O denli aklınıza çok karışık bir süreç gelmesin. “İnterneti konut içerisinde tam olarak ne için kullanıyorsunuz?” sorusuna vereceğiniz karşılık aslında bu süreci noktalıyor. Lakin bu soruyu yanıtlarken mesken içerisinde internete gereksinim duyan tüm aygıtları düşünmenizde yarar var. Yalnızca telefon ve bilgisayar biçiminde düşünmek sizi yanlışsız sonuca ulaştırmaz. Mesela televizyon, oyun konsolu, güvenlik kamerası, klima, buzdolabı vb. tüm eserler günümüzde internete bağlanabiliyor. Ayrıyeten konut içerisinde kaç kişinin ve kaç aygıtın interneti kullanacağı da kıymetli. Tüm bunları değerlendirdiğiniz vakit taşınabilir internetin ne kotasının ne de suratının gereksinimlerinizi karşılaması çok güç.

Bir ailenin internet gereksinimi düşünüldüğünde herkesin tükettiği taşınabilir interneti hesaplarsak şayet karşımıza çıkan maliyet çok yüksek olacaktır. Ayrıyeten maliyetin yanı sıra üstte da bahsettiğimiz üzere suratlar sebebiyle de tüm süreçlerinizi verimli bir formda gerçekleştirmek çok sıkıntı olacak.

Hangi operatör ne kadar sürat sunuyor?

Birçok operatörün fiber hizmeti, daha evvel yüksek suratlar sunmasına karşın günümüzde birçok konut ve apartmanda 100 Mbps ile sonlu kalıyor. Talihiniz yüksekse 200 Mbps suratı destekleyen (eğer binada 200 Mbps dağılım destekleyen sonlandırma aygıtı varsa) paketleri alabiliyorsunuz. Lakin 200 Mbps paket tekrar büyük uğraşlarla satın alınabiliyor, eski müşterilere sunulmuyor.

Bu şirketler ortasında TurkNet ise GigaFiber olarak isimlendirdiği fiber altyapı ile işletmeler dışında konutlara de 1000 Mbps’ye kadar sürat sunuyor. Ayrıca özel yapılandırılmış altyapısı sayesinde bu sürat upload yani yükleme suratlarına da yansıyor. 1000 Mbps suratı destekleyen modem de paketin içinde kullanıcılara fiyatsız olarak veriliyor. Üstelik GigaFiber dahil tüm altyapılarda TurkNet internet hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor.

TurkNet, 1000 Mbps’ye kadar sürate çıkan paketlerinin dışında Özgür Bağlantı Fiber 100 paketiyle de öne çıkıyor. Yerleşik operatörün fiber altyapısında bulunan müşterilere 100 Mbps’e kadar download sunulan hizmetle birlikte fiber altyapıda hizmet alarak; sınırsız, taahhütsüz, yüksek performanslı internetinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Şimdi kolay bir test yapalım. Adresimizde bulunan 100 Mbps fiber internet ile, 4.5G olarak isimlendirilen taşınabilir internet altyapısının suratını test edelim. Bu noktada 4.5G’nin gigabit suratlara erişmesi gerekiyor. Lakin pozisyon ve yoğunluk, üstte bahsettiğimiz üzere epeyce kıymetli.

Peki testi nasıl yapacağız? OOKLA bünyesinde bir şirket olan Speedtest, Speedtest.net web sitesi üzerinden internet temasınızın suratını ölçmeye yarayan bir araç sunuyor. Bu araçla internet temasınızın gecikme bedelini, indirme suratını ve yükleme suratını görebiliyorsunuz.

Dünyanın dört bir yanında sunucusu bulunan Speedtest, ister Türkiye’de olun ister dünyanın farklı bir yerinde olun, size en yakın sunucuyu tespit ederek en gerçek sonucu sunuyor.

Speedtest.net ile internet suratı nasıl ölçülür?

Speedtest ile sürat ölçümü yapmak için öncelikte Speedtest.net web sitesine girmeniz gerekiyor. Bu etapta en hakikat sonuç için kablo ile modeme bağlı olan bir aygıtı tercih etmeniz daha gerçek bir sonuç çıkaracaktır.

Ayrıca test esnasında internet kullanımı yapmanız sonuca direkt tesir yapacağı için, test sürecinde başka aygıtlardan interneti kapatmanız yahut kullanmamanız en hakikat hareket olacaktır.

Speedtest.net web sitesine girdiğimizde, karşımızda bu biçimde bir ekranla karşılaşıyoruz;

Test öncesinde karşılaştığımız bu ekranda, kullandığımız internet servis sağlayıcı, test yapılan sunucu üzere kimi ayrıntılar var. Pekala bunlar ne manaya geliyor?

Görsel üzerinde sayıyla belirttiğimiz kısımlar;

  1. Test yapılan internet hizmetinin servis sağlayıcısı,
  2. Mevcut internet IP adresi,
  3. Test yapılan sunucu,
  4. Test yapılan bölge,

anlamına gelmektedir. Test yapılan bölge kısmında internet kullanımı yaptığınız bölgeden farklı bir pozisyon çıkıyorsa, size en yakın yahut direkt bulunduğunuz bölgeyi seçmeniz, test sonucuna tesir yapacaktır. Bu süreç için “Change Server” butonuna tıklamanız kâfi.

Şimdi ayrıntıları öğrendiğimize nazaran, test etabına geçelim. Birebir görselde görebileceğiniz büyük GO butonu, testi başlatacağımız butondur. Üstte da bahsettiğimiz üzere test esnasında internet kullanımı yapmamanız, sonuca direkt tesir edecek.

GO butonuna bastıktan sonra, yaklaşık 30-40 saniye yahut 1 dakika sürebilecek bir test süreci bulunuyor.

Test tamamlandıktan sonra karşımıza nihayet sonuçlar çıktı. 100 Mbps fiber altyapı kullanan bir pakette, 96.99 Mbps indirme suratına ulaşıyoruz. Epey yeterli bir paha. Ortadaki birkaç Mbps’lik kayıp, modem, kablo kalitesi vb. üzere nedenlerden ötürü oluşmuş olabilir.

Şimdi gelelim taşınabilir internete. Burada da tekrar Speedtest kullanacağız lakin direkt uygulaması üzerinden test yapacağız. Siz de test yapmak istiyorsanız, Speedtest’in iOS ve Android uygulamasını mağazadan edinebilirsiniz.

Testimizi gerçekleştirdik, aşağıdaki görselde sol tarafta yer alan test sonucu, konut balkonundan gerçekleştirildi. Çabucak sağ tarafındaki test ise, tıpkı konutun, dış cephesinde yer alan bir odasından gerçekleştirildi.

Gördüğünüz üzere, birkaç metre fark ve ortaya giren duvar, çıkan sonucu epeyce etkiledi. Ayrıyeten 4.5G’nin vadettiği suratlara da erişemedik. Yeterli yapılandırılmış sabit internet altyapıları, bahsettiğimiz üzere bu etkenlerden epeyce uzak.

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı Gigafiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1000 Mbps’e kadar olan sürat sırf download yani indirme suratında değil, upload yani yükleme suratında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Gigafiber hizmeti, TurkNet’in öbür hizmetlerinde olduğu üzere taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin bir kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet Gigafiber varsa, siz de çabucak TurkNet’li olmak için müracaatınızı iletebilirsiniz.

TurkNet’e mevcut aboneliğinizi iptal ettirmeden geçebilirsiniz

Müşteriler internet sitesindeki müracaat adımlarını uygulayarak yahut telefon üzerinden müracaat prosedürünü kullanarak TurkNet’e geçişleri için birinci adımı atıyor. Akabinde TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut operatörlerindeki cayma bedelleri TurkNet GigaFiber’de 1000 TL’ye kadar, başka altyapılarda 240TL’ye kadar TurkNet tarafından ödeniyor.

Diğer operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. Birinci olarak müracaatınızı yapıyorsunuz, akabinde kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği evraklarını imzalamanız kâfi. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe karşılık verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de, daha evvel anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile benzeri ilerliyor. Abonelik başvurusu süreçlerine geçmeden evvel altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz sürat ölçüsüne göz atabilirsiniz. Şayet Kablonet, Superonline yahut Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği süreçleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçmenin avantajları

Mevcut internet aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde birçok avantaj elde etmiş olursunuz. Birinci olarak abonelik süreçleriniz sıfır bir aboneliğe nazaran çok daha kısa sürüyor. Zati halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan heyetim hizmeti fiyatını ödemezsiniz. Yeni bir suram yapılmayacağı için bu türlü bir hizmete gereksiniminiz olmaz.

Altyapımızın desteklediği suratı öğrendiğimize nazaran, üç etaplı müracaat sürecine geçebiliriz. Bu müracaat sürecinde sizden istenecek bilgiler ise şu halde;

İlk olarak kimlik bilgileriniz ve hizmet alacağınız yerin açık adres bilgilerini hazırda bulundurmanız gerekiyor. Ayrıyeten mevcut aboneliğinize ilişkin hizmet numaranızı sizden isteyecektir. Kimi operatörlerde bu hizmet numarası “devre numarası” yahut “xDSL numarası” olarak da isimlendirilebiliyor.

Hizmet numaranız 17, 18 yahut 88 ile başlayan 10 haneli numaradır. Hizmet numaranıza, mukaveleniz ya da faturanızın sağ tarafındaki hizmet numarası kısmından ve turkiye.gov.tr (e-devlet)’ye giriş yaparak “sabit sınır sorgulama” kısmından ulaşabilirsiniz. Ayrıyeten bu bilgiyi hizmet aldığınız operatörden de “Hizmet (xDSL) numaramı öğrenmek istiyorum.” diyerek talep edebilirsiniz.

İlk kademe: Müracaat sonrası dokümanları hazırlama

TurkNet, ortalama 5 gün içinde internet irtibatınızı sağlıyor. İnternet sitesi üzerinde yer alan abonelik müracaat sayfası veya 0850 288 80 81 numaralı telefon üzerinden birinci müracaatınızı yapın. Müşteri olarak sizin yapmanız gereken tek süreç ise kimlik evrakınızın her iki yüzünü de fotoğraflayıp Online Süreç Merkezi veya TurkNet Taşınabilir Uygulaması‘na yüklemek.

İkinci kademe: Sınırınızın TurkNet’e geçiş işlemi

TurkNet, birinci evreyi tamamladıktan sonra mevcut internet servis sağlayıcınız ile olan süreçlere geçiş yapıyor. Burada abonelik iptali üzere rastgele bir süreç yapmanıza gerek kalmadan TurkNet’e geçişiniz sağlanıyor. Ayrıyeten mevcut operatörünüzdeki size ayrılan port da korunarak tekrar TurkNet ile kullanımınıza ayrılıyor.

Servis sağlayıcı değişikliği talebinizi eski servis sağlayıcınıza sizi hiç uğraştırmadan kapınıza gelerek sizden alacağı dokümanlarla iş buyruğu olarak TurkNet gönderiyor. TurkNet talebi ilettikten sonra servis sağlayıcınız geçiş için onay veriyor. Bu süreç ile birlikte hizmetiniz taşınır ve kullanmaya başlayana kadar da fatura ödemezsiniz.

Üçüncü ve son evre: İnternetinizin faal edilmesi

İnternetiniz etkin olmadan fatura ödemeye başlamazsınız. Geçiş süreçleriniz tamamlandıktan sonra TurkNet size yeni modem şifrenizi SMS olarak bildiriyor. Bu noktada modeminizi yine kurmanız gerektiği için bu mevzuda size hem online içeriklerle hem de telefon üzerinden dayanak oluyorlar. Problemsiz bir halde internetiniz faal olduktan sonra TurkNet dünyasına girişiniz tescillenmiş olur. Artık taahhütsüz ve birinci ay beğenmezseniz paranız %100 iade garantili internet hizmetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

TurkNet abonelik başvurusu nasıl yapılır?

İlk evrede da bahsettiğimiz üzere müracaat süreçlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: web sitesi ve 0850 288 80 81 telefon sınırı. Başvuruyu online olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden süreçlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda online müracaat süreci ise şu biçimde;

1- Bağlantı Bilgileriniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için online müracaat formunun birinci adımında irtibat bilgilerinizi talep ediyor. Bu doğrultuda Ad/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıyeten şahsî bilgi aydınlatma formunu ve datalarınızın işlenmesini onayladığınız adım da bu basamakta.

2- Adres Bilgileriniz

Online müracaat formunun ikinci kademesinde varsa halihazırda kullandığınız internet operatörünüzün bilgilerini girmeniz gerekiyor.

İnternet Var seçeneğini seçip, mevcut internet servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz kâfi olacaktır. Ayrıyeten farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 1000 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafından karşılanıyor. Artık sonraki evreye geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut internet sağlayıcınızın bilgilerini doldurduktan sonraki basamakta, altyapınızın desteklediği azamî surattaki tarifeyi görebilirsiniz.

Üçüncü basamak penceresinde, üstte da belirttiğimiz üzere tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Sürat Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği azamî suratı içeren tarifeyi görebilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL hem de fiber suratları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans eseri modemi avantajlı ödeme prosedürleri ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve inançlı internet profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu basamaklar tamamlandıktan sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme Bilgileri

Online müracaat sürecinin dördüncü ve son evresi kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu etapta kimlik evrakınızın bilgileri ve fatura için ödeme metodu bilgileriniz isteniyor. Lakin tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu fiyatlandırma kartınızdan alınıyor ve o evrede öteki bir ödeme alınmıyor.


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına faydalı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet/ kısmında internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –