Ryzen 7000 İşlemciler Bu Çeyrekte, RX 7000 Kartlar Yıl Bitmeden Geliyor

AMD CEO’su Lisa Su, ikinci çeyrek yarar daveti sırasında Zen 4 mikro mimarisine dayanan Ryzen 7000 işlemcilerin bu çeyreğin sonlarında satışa çıkacağını duyurdu. Kırmızı grubun işvereni ayrıyeten üst sınıf Radeon RX 7000 ekran kartlarının yılın sonlarında piyasaya sürüleceğini söyledi.

AMD’nin finansal sonuçları Intel’in son yarar raporuyla tam olarak zıt. Intel, son çeyrekte 500 milyon dolar kaybettiğini bildirmişti. Mavi kadro ayrıyeten Optane bellek ünitesinin büsbütün kapanacağını belirtti. AMD tarafında ise işler daha iç açıcı görünüyor.

Bazı raporlarda Ryzen 7000 serisinin 15 Eylül’de piyasaya çıkacağı söyleniyordu. Resmi telaffuzlara bakılırsa bu sızıntılar hakikat ve üçüncü çeyrek bitmeden evvel yeni Ryzen yongalar raflarda yerini almış olacak. Ek olarak, bu yıl tanıtılmasını beklediğimiz 5nm EPYC Genoa sunucu yongalarında işlerin yolunda gittiği söyleniyor.

Bizi orijinal bir mimariyle buluşturacak olan Radeon RX 7000 serisine ilişkin tarihler biraz daha bulanık görünüyor. Lakin en azından yıl bitmeden evvel kartların geleceğini, RTX 4000 serisinin rakipsiz kalmayacağını biliyoruz.