Ryzen 7000 CPU ve PCIe 5.0 SSD Bir Arada Test Edildi

AMD’nin kendi demoları dışında bir Ryzen 7000 sistemini birinci sefer sergileyen Phison, Zen 4 ile çalışan bir bilgisayarda PCIe 5.0 SSD kontrolcüsünü sergiledi. Zen 4 tabanlı CPU’ların bu çeyrek bitmeden satışa çıkacağını öğrenmiştik. AMD ve Micron ile paydaşlık kuran Phison ise E26 olarak bilinen PS5026-E26 SSD kontrolcüsünü tanıttı.

Şirketin test sistemi, PCIe 5.0 arayüzüne sahip bir test anakartı ve 6 çekirdek, 12 iş parçacığına sahip bir CPU’dan oluşuyor. Bahsi geçen işlemcinin 100-000000593-20_Y kod ismine sahip olduğunu biliyoruz, lakin Phison sistem ve test platformu hakkında rastgele bir detay paylaşmadı. Öte yandan VRM’lerde bir fan ve sistemde takılı iki DDR5 RAM görüyoruz.

E26 denetimcinin 12 GB/sn’ye varan suratlara ulaştığını görmüştük. Ayrıyeten bu kontrolcüden yararlanan bir SSD’nin 1,3 / 1,1 milyona kadar rastgele okuma/yazma IOPS pahaları sağladığını biliyoruz. Fakat bu örnekte E26’nın Micron’un şimdi yeni piyasaya sürülen 232 Katmanlı B58R TLC NAND yongasıyla bir ortaya geldiği söyleniyor. Yani hala optimize edilmesi gereken birçok şey var.

AMD test sisteminde sonuçlara yansıyan 10 GB/sn kıymetlerini düşük bulabilirsiniz. Phison bize bu yapılandırmanın hala geliştirme evresinde olduğunu hatırlatıyor. Şirket, kesin şoförler piyasaya çıktığında 12 GB/sn’ye kadar sıralı okuma ve yazma suratı sunacağını söylüyor. Ayrıyeten şoförler 1.5/2 milyon IOPS rastgele okuma/yazma performansı sunacak.

Phison ayrıyeten DirectStorage iş yükleri için SSD’leri optimize etmek emelli I/O+ eser yazılımı geliştiriyor. Doğal olarak, PCIe 5.0 teknolojisi DirectStorage ile birleştiğinde olağanüstü sonuçlar verecek. Gerçekten oyun yükleme müddetlerinin düşmesi için okuma verimliliği değerli.