Ryzen 6800U APU’lu AYANEO Oyun Konsolu Eylül’de Çıkıyor

Son devirde sayısız taşınabilir konsol modeli üreten AYANEO, yaklaşan eserleri hakkında şimdiki bilgiler sağladı. Şirketin CEO’su ve dizayncıları, yayınladığı uzun görüntüyle birlikte AYANEO Air ve AYANEO 2 avuç içi konsollara odaklandı.

Mobil konsollar konusunda uzmanlaşan şirket, AYANEO Air’in incelemeler için medya kuruluşlarına gönderilmeye başladığını doğruladı. Bu konsol Ryzen 5000 APU’ya sahip ve OLED ekran kullanıyor. Fakat asıl merak konusu olan AMD’nin Ryzen 6000 ‘Rembrandt’ işlemcisinden güç alan AYANEO 2 modeli.

Şirket ayrıyeten AYANEO 2‘nin çıkış tarihi hakkında şimdiki bilgiler paylaştı. Ekim ayı için planlanan toplu sevkiyat ile birlikte Eylül ayının sonlarında konsolun satışa çıkması bekleniyor. Bu konsol, güncellenmiş Zen 3+ mimarisine sahip 8 çekirdekli ve 16 iş parçacıklı Ryzen 7 6800U işlemciyle birlikte geliyor. RDNA 2 grafik mimarisini kullanan APU, her şeyden değerlisi Steam Deck’ten %50 daha fazla olacak halde 12 RDNA 2 Hesaplama Ünitesi içeriyor.

AYANEO’ya nazaran bu aygıt, benzeri aygıtlardan çok daha küçük çerçevelerle birlikte “tam ekran” dizaynına sahip birinci 6800U Windows el bilgisayarı olacak. Ekrandan bahsetmişken, şirket duyuruyla birlikte AYANEO 2’nin Full HD IPS ekrana sahip olduğunu da doğruladı. Orjinal AYANEO modelinde ise 720p panel yer alıyordu.