RX 6000 ve RTX 30 Ekran Kartları Ucuzlamaya Devam Ediyor

Henüz birkaç gün öncesinde ekran kartı fiyatlarının şimdiki durumuyla ilgili ayrıntıları ele almıştık. 3DCenter tarafından yapılan 2021-2022 GPU fiyat tahlili ise Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarının nihayet liste fiyatının altına düştüğünü gösteriyor.

Analizler her zamanki üzere Avrupa pazarına (Almanya ve Avusturya) dayanıyor. AMD’nin RDNA 2 mimarili ekran kartları artık önerilen liste fiyatından daha düşük ve ortalama %92 oranında fiyatlarla satılıyor. Ayrıyeten raporda RX 6000 kartların stok durumunun son aylara nazaran daha düzgün olduğu belirtilmiş. AMD tarafında ulaşması en sıkıntı kart Radeon RX 6800 XT modeliydi. Artık RX 6800 XT de dahil olmak üzere tüm kartlar düzgün fiyatlarla raflarda bulunabiliyor.

RTX 30 serisine gelince, GeForce kartların Mayıs ayının sonundan bu yana %4 daha ucuz olduğu belirtilmiş. Yeşil grubun kartları hala liste fiyatının altına düşmedi, bilakis ortalama MSRP’nin %2 üzerinde. Fakat düşüşler birebir süratiyle devam ederse birkaç hafta içinde RTX 30 serisinin çok daha uygun noktalara geleceğini söylemek mümkün.

Ethereum ile birlikte tüm kripto para ünitelerinin büyük oranda bedel kaybettiğini biliyoruz. Madencilikte kârlılık eskisi üzere değil ve madenciler yatırım kaybından kaçınmak için ekipmanlarını satmaya başladı.