Rusya’da Klavye Kıtlığı Yaşanıyor

Çoğu tanınmış yüksek teknoloji şirketi eserlerini Rusya’ya göndermeyi bırakmıştı ya da farklı yaptırımlar uygulamıştı. Böylece ülkede akıllı telefonlardan üst seviye depolama sistemlerine, PC donanımlarından sunuculara kadar her alanda kahırlar baş gösterdi. Hatta aklınıza bile gelmeyecek eserlerde bile kıtlık yaşanıyor: Rus klavye sistemine sahip klavyeler.

Apple, Dell, HP ve Lenovo üzere büyük bilgisayar üreticilerinin yanı sıra Logitech üzere etraf ünitesi tedarikçileri Rusya ile iş yapmayı resmi olarak bırakmıştı. Ülke idaresi ise Rusya’da ithalata müsaade veren ‘paralel ithalat’ yaklaşımını benimsedi. Böylece Rusya’da bir PC yahut klavye almak isteyen distribütörler artık Çin, Sırbistan, Türkiye yahut Birleşik Arap Emirlikleri üzere ülkelerle iş yapabiliyor.

Ancak bu noktada değerli bir sorun var. Çeşitli ülkelerden gelen dizüstü bilgisayarlar, masaüstü ekipmanları ve klavyeler farklı bir tertibe sahip. Bildiğiniz üzere harfler ve kullanılan alfabe büsbütün farklı.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, satıcıların ülkedeki klavyelere Rusça harfler kazıyabileceklerini ve bunun eser fiyatını değerli ölçüde etkilemeyeceğini bildirdi. Masaüstü bilgisayarda kullanılan klavyelere endüstriyel ölçekte harfler kazımak mümkün. Lakin dizüstü bilgisayarlar kelam konusu olduğunda işler o kadar da kolay değil.

Ayrıca küçük yahut orta ölçekli bir perakendeci için Rusça harfleri eklemenin tek yolu, klavyelere Rusça harfler taşıyan çıkartmalar eklemek. Bu tıp bir süreci gerçekleştirmek isteyen şirketler ise eseri ambalajından çıkarmak zorunda.