Rusya, Google’a 373 Milyon Dolar Para Cezası Kesti

Rusya, birden fazla Ukrayna’daki savaşla ilgili olan “yasaklanmış içerikleri” YouTube’dan kaldırmadığı için Google’a para cezaları vermeye devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz hafta “aşırıcılık ve terörizmi” teşvik eden görüntüler nedeniyle 21.1 milyar ruble (~ 373 milyon dolar) ceza kesildi.

Rus düzenleyici kuruluş Roskomnadzor, tekraren yapılan talebe karşın yasaklı içeriğin kısıtlanmaması nedeniyle Tagansky Bölge Mahkemesi’nin Googla’a ceza verdiğini söylüyor. Aslına bakılırsa Ukrayna savaşından evvel bile Rusya ve Google ortasında sıkıntılar yaşanmıştı. Rusya, şirketin bilgileri sakladığı yer konusunda Google’ı sıkıştırmıştı. Ayrıyeten Google web sitelerinde karşımıza çıkan arama sonuçlarını değiştirmediği için çeşitli sorunlar çıktı. Bir Rus mahkemesi, Aralık ayında yasa dışı içerik olarak isimlendirdiği içeriği kaldırmadığı için Google’a 98 milyon dolar para cezası verdi.

Roskomnadzor, Mart ayında rahatsız edici YouTube görüntüleri nedeniyle Google’a daha fazla para cezası vermekle tehdit etti. Fiyatın yaklaşık 95.000 dolardan başlayacağı, fakat şirketin yıllık gelirinin %20’sine denk düşecek biçimde ölçünün yükselebileceği vurgulandı. En son kesilen ceza ise arama devinin Rusya’daki cirosu üzerinden hesaplandı.

Google’ın parayı ödeyip ödemeyeceği bilinmiyor. Şirketin Rus yan kuruluşu yakın vakitte çeşitli nedenlerden ötürü iflas müracaatında bulunmuştu. Google ayrıyeten Rusya’nın saldırganlığı nedeniyle YouTube da dahil olmak üzere Rusya’daki tüm reklamları askıya aldı. Lakin Google Haberler’in ülkede yasaklanmasına karşın, YouTube hala erişilebilir durumda.