Rusya, ABD’nin Siber Saldırılarına Karşılık Vereceğini Açıkladı

ABD’nin Ukrayna’ya takviye için Rus amaçlarına yönelik siber ataklar düzenlediğini duyurması üzerine Rusya tarafından karşı karşılık geldi.

Geçtiğimiz Perşembe günü bir Rus siber güvenlik yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, ülkenin kritik altyapısına yönelik batılı devletler tarafından yapılacak rastgele bir siber akının “doğrudan askeri çatışmalara” yol açabileceği söyleniyor.

“Rusya Dışişleri Bakanlığı Memleketler arası Bilgi Güvenliği Başkanlığı” tarafından birinci sefer Reuters aracılığıyla bildirilen bu açıklamalar, NSA ve ABD Siber Komutanlık şefi General Paul Nakasone’nin Ukrayna’yı desteklemek için siber operasyonlar düzenlediğini söylemesi sonrası geldi.

Aynı hafta içerisinde Rusya Konut Bakanlığı web sitesi de siber akına uğradı ve ziyaretçiler “Ukrayna’ya Zafer!” isminde bir başlığa yönlendirildi.

Rus dışişleri yetkilileri mevzu hakkındaki bütün adımların memleketler arası hukuka uygun halde atılacağını belirtirken, Ukrayna yetkilileri tarafından kurulan hacker kümesi “Ukraine IT Army”nin ABD tarafından Rus amaçlarına saldırmak için kukla olarak kullanıldığı söylendi.

ABD’li yetkililer ise Rusya kaynaklı siber ataklara karşı ikazlar yayınladı, NotPetya üzere yıkıma neden olabilecek yeni zararlılarla sistemlerin gaye alınma ihtimalinin altı çizildi.