RTX 4000 ve RX 7000 Modelleri Listelendi

Hem Radeon RX 7000 serisi hem de GeForce RTX 4000 serisiyle ilgili gündemde olan tüm bilgileri daha evvel bir ortaya getirmiştik. Önümüzdeki aylarda iki şirketin de duyuruları olacak ve yeni kuşak kartları görmek için heyecanla bekliyoruz. Çıkış tarihiyle ilgili net bir şey yok, lakin Hong Kong merkezli ekran kartı üreticisi AFOX şimdiden hazır görünüyor.

Çok çeşitli PC eserleri sunan şirket, Ada Lovelace ve RDNA 3 mimarili kartlar için EEC’ye (Avrasya İktisat Komisyonu) müracaatta bulundu. Bu elbette her modelin birebir anda piyasaya sürüleceği manasına gelmiyor. Yeniden de AFOX’un yeni ekran kartlarını satışa çıkarmak için hazır olduğunu düşünebiliriz.

AMD tarafına bakıldığında, için XT ve XT olmayan modeller dahil olmak üzere Radeon RX 7500’den RX 7900 XT’ye kadar değişen tüm modellerin listelendiğini görüyoruz. NVIDIA imzalı kartlara gelince, birebir biçimde RTX 4050’den RTX 4090 Ti’ye kadar uzanan geniş çaplı bir eser kümesi karşımızda.

AFOX ayrıyeten dört RTX 3000 Üstün kart için tescilli ticari markalara sahip. Bu da bize NVIDIA’nın RTX 4000 serisini piyasaya sürmeden evvel mevcut kuşakta yenileme yapabileceğini düşündürüyor.

RTX 4000 ve RX 7000 serisi bu yılın son çeyreğinde piyasaya çıkmış olacak. Rekabete girişecek olan iki şirket, artık yeni GPU’ları için ortaklarıyla birlikte planlamalar yapıyor.