RTX 40 Serisi, 800W Güç Sınırına Sahip Olabilir

NVIDIA’nın yaklaşan RTX 40 serisi ekran kartlarıyla ilgili tüm bilinenleri bir ortaya getirmiştik. Bu vakte dek güç tüketimi hakkında pek de iç açıcı olmayan bilgiler gelmişti. Yeni sızıntılar ise amiral gemisi ‘Ada Lovelace’ kartlarda güç hududunun (TDP değil) 800W olarak belirleneceğini gösteriyor.

NVIDIA RTX 40 tabanlı dizüstü bilgisayarlar, mevcut kuşak ile neredeyse tıpkı güç hudutlarına sahip olacak. Amiral gemisi AD103 taşınabilir GPU’nun bu yılın başlarında piyasaya sürülen GA103 ile tıpkı formda 175W’lık bir TGP’ye sahip olacağı söyleniyor. Enteresan bir halde, birebir azamî TGP bedeli AD104 GPU için de geçerli olacak. Yani bir alt düzeydeki grafik işlemcilerin güç sonu 10W civarında yükselecek.

Asıl değerli olan masaüstü ekran kartlarına gelelim. Sızıntı kaynağı AD102 GPU için güç sonunun 800W olduğunu tez ediyor. Bununla birlikte, geçmişte NVIDIA’nın 900W güce sahip bir model üzerinde çalıştığı söyleniyordu. İki bilgiden birisi yanlış olabilir yahut 900W’lık SKU farklı bir eser kümesine ilişkin olabilir. Fakat ne olursa olsun güç tüketiminde çok önemli artışlar bekliyoruz.

GeForce RTX ekran kartlarında güç limiti ile TDP’nin farklı şeyler olduğunu tekrar hatırlatalım. Güç hududu sayesinde overclock ile çok daha yüksek frekanslara ulaşmak mümkün. Yani TDP katiyen daha düşük olacak, lakin tekrar de 600W üzere yüksek bedellerden bahsediliyor.