RTX 30 Serisi Ekran Kartlarındaki LHR Kilidi Tamamen Açıldı

Geçmişte NVIDIA ekran kartlarında LHR kısıtlamasını aşmak için çeşitli çalışmalar yapılmıştı. Kimi yazılımlarla kısmen bu kısıtlama kaldırıldı. NiceHash geliştiricileri, artık yeni QuickMiner yazılımı aracılığıyla LHR GPU’ların kilidini büsbütün açtıklarını doğruladı.

LHR kartlarının piyasaya sürülmesinden bu yana bir yıldan fazla bir müddet geçti. Bildiğiniz üzere LHR kısıtlaması RTX 30 serisi Ampere ekran kartları için gelmişti. Bu kartların Ethereum ve farklı kripto para üniteleri için yapılan madencilik için performansı %50’ye kadar düşürmesi planlandı.

Farklı bir halde LHR algoritmasının kilidi, şirketin kazara LHR olmayan bir şoför yayınlamasından sonra açıldı. GPU üreticisi LHR algoritmasını süratle yamaladı ve RTX 3060 GPU’sunun ikinci bir sürümünü yayınladı.

NiceHash geliştiricileri, Ağustos ayında LHR algoritmasını %70 oranında aşmayı başarmıştı. Sonuç olarak LHR kilit düzeneğinin keşfedilmesi ve birden fazla GPU için devre dışı bırakılması 9 ay daha vakit aldı. Bugün yazılım, RTX 3050 ve RTX 3080 12 GB hariç olmak üzere tüm RTX 30 serisi ekran kartlarında LHR kısıtlamasını ortadan kaldırıyor.

Bu süreç sadece Windows işletim sistemi için geçerli ve sırf DaggerHashimoto (Etash) algoritmasını destekliyor. Benchmark.pl grubu NiceHash yazılımını onaylarken RTX 3080 Ti ekran kartının performansını 85-88 MH/s’den 117 MH/s’ye çıkardı.

Bir cevap yazın