RISC-V Tabanlı Süper Bilgisayar Üzerinde Çalışılıyor

Bologna Üniversitesi ve İtalya’nın en büyük harika bilgi süreç merkezi olan CINECA’dan araştırmacılar, bir RISC-V merkezli harika bilgisayar geliştirmek için adım atıyor. Araştırma takımı, nispeten yeni komut seti mimarisinin yüksek performanslı bilgi süreç tarafındaki yeteneklerini görmek için birinci temelleri attı.

Bir muhteşem bilgisayar oluşturmak için Lego yapı taşlarına benzeyen donanım kesimlerine gereksiniminiz var. Bunları anakart, işlemci, bellek ve depolamadan oluşan donanım üniteleri olarak tanımlayabiliriz. İtalyan araştırmacılar, yıllardır alışılagelmiş Intel ve AMD tahlillerinden farklı şeyler denemek istedi ve RISC-V ISA tabanlı bir işlemci kullanmayı tercih ettiler. SiFive‘ın Freedom U740 SoC’sini kullanan grup, RISC-V kümelerine “Monte Cimone” ismini verdi.

Monte Cimone, Freedom U740 SoC tarafından desteklenen, iki HiFive Unmatched anakart kullanıyor. Bu ortada Freedom U740 SoC’in 1.4 GHz’e kadar çalışan dört U74 çekirdeği, şirketin tescilli Mix+Match teknolojisini kullanan bir S7 çekirdeği ve 2 MB L2 kapasiteli önbellek taşıdığını belirtelim. Ayrıyeten her platformda 16 GB DDR4-1866 bellek ve 1 TB NVMe SSD bulunuyor.

İtalya’daki grup, GFLOPS performansını ve bellek bant genişliğini ölçmek için HPL ve Stream testlerini çalıştırdı. Her ünite HPL’de sürdürülebilir biçimde sadece 1.86 GFLOPS düzeyini gördü. Yani sekizli bir sistemin 14.88 GFLOPS düzeyine kadar çıkacağı varsayılıyordu.

Tüm küme, iddia edilen tepenin %85’ine tekabül eden, 12.65 GFLOPS’luk performans sağladı. Bu ortada, SoC’in nispeten zayıf ölçeklenmesi nedeniyle tüm makinenin teorik doruğunun sadece %39.5’i kadar performans elde edildi.

Bu sonuçlar iki şeyi gösteriyor. Birinci olarak, RISC-V mimarisi daha fazla optimizasyona ve daha süratli silikona muhtaçlık duyuyor. İkincisi, ölçeklendirmenin epeyce güç olduğu HPC dünyasına ayak uydurabilmesi için donanımsal ve yazılımsal uyumluluğa muhtaçlık var. Uzun lafın kısası, Frontier üzere harika bilgisayarların düzeyine ulaşmak için RISC-V alanında yapılması gereken çok şey var. Araştırmacılar ve mühendisler bu fikri hayata geçirmek için çok çalışıyorlar ve daha sağlam dizaynların ortaya çıktığını görmemiz an problemi.