Radeon RX 7000 Serisinin Çıkış Tarihi Netleşiyor

Yılın ikinci yarısına adım attık ve yeni kuşak ekran kartlarıyla ilgili bilgiler de ağırlaşmaya başladı. Intel, kısa müddet evvel birinci harici Alchemist modeli olan Arc A380‘i piyasaya sürmüştü. NVIDIA tarafında ise RTX 40 serisinde bir aylık erteleme yapıldığını duyduk.

Gelelim kırmızı formalı ekibe. GPU tarafında sızıntılar yapan Greymon55, “güvenilir bir kaynaktan” gelen bilgilere dayanarak AMD’nin Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarını Ekim ayı sonunda piyasaya süreceğini söylüyor. Şimdi kesin bir tarih belirtilmedi, lakin Ekim ayında olmasa bile Kasım ayının birinci haftalarında hareketli dakikalar yaşanabilir.

AMD, Zen 4 mimarisi üzerine inşa edilen Ryzen 7000 işlemci serisini biraz daha erken vakitte tanıtacak. Sonuç olarak 2-3 ay içinde hem GPU hem CPU tarafında yeni jenerasyona bir geçiş yapılacağını belirtelim.

Söylentilere inanacak olursak RX 7000 serisinin duyurusu amiral gemisi Radeon 7900 (Navi 31 GPU) ile başlayacak. Akabinde Navi 32 ve Navi 33 GPU’lar ile desteklenen kartları göreceğiz. Yaklaşan RDNA 3 mimarisi ile birlikte Radeon RX 7000 ekran kartlarına dair tüm ayrıntıları bu makalemizde bir ortaya getirmiştik.