PS5, 1440p Çıkış Özelliği Kazanıyor

Sony, PlayStation 5 için çok talep edilen iki özelliği bir beta sürümü aracılığıyla kullanıcılarla buluşturuyor. PS5 Beta ile sunulan özelliklerden öne çıkanlar ise 1440p çıkışı ve oyunlar için klasörler.

1440p çıkış özelliği epey kolay. PS5 konsolu artık 720p, 1080p ve 2160p’nin yanı sıra 2560×1440 çözünürlükte çıkış verebilecek. Bu özellik, PlayStation 4 Pro günlerinden beri hayli talep ediliyordu. Böylelikle dahili olarak 1440p yahut altında görüntülenen oyunlar lokal olarak çıkarken, 2160p’de görüntülenen oyunlar 1440p’ye düşürülüyor. 1440p takviyesinin nihayet PlayStation’a gelmesi muhtemelen o kadar da şaşırtan değil. Sony kısa mühlet evvel, biri 1440p çözünürlüğe sahip olan kendi INZONE oyun monitörleriINZONE oyun monitörleri serisini piyasaya sürdü.

Diğer kıymetli ekleme, Sony’nin dediği üzere klasörlerin yahut oyun listelerinin dahil edilmesi. Artık sisteminizde konseyi oyunları şahsileştirilmiş klasörler halinde sıralamanıza müsaade veren oyun listeleri oluşturabileceksiniz. Oyun listesi başına 100’e kadar oyunla 15’e kadar oyun listeniz olabilecek. Mevcut durumda tüm oyunlar hiçbir biçimde organize edilmeden tek bir yerde toplanıyor. Sony’nin bu özelliği PS5’e eklemesinin neden bu kadar uzun sürdüğü net değil zira PlayStation 4 konsollarında bile mevcuttu.

PS5 betasındaki öteki özellikler ise şu formda:

  • 3D Ses ve Stereo Sesi Karşılaştırma
  • Devam Eden Etkinliklere Daha Kolay Erişim
  • Ekran Paylaşımı İsteği
  • Birleştirilebilir Oyun Bildirimi
  • Yeni Arkadaşların Profillerini Görüntüleme
  • Game Base’de Çıkartmalar ve Sesli İletiler Gönderin

Beta şu anda ABD, Kanada, Japonya, İngiltere, Almanya ve Fransa’daki seçili atılımcılara sunulmuş durumda.