PCIe 5.0 Arayüzüne Sahip Samsung 990 Pro SSD’ler Geliyor

Samsung, son tüketiciye ulaşan birinci PCIe Gen 4 SSD’si 980 Pro için biraz geç davranmıştı. Güney Koreli teknoloji devi, PCIe 5.0 şoförler konusunda geç kalmak istemiyor ve 990 Pro modelleri için hazır görünüyor.

Güney Kore gümrük data tabanında 1 TB ve 2 TB sürümlerini gösteren iki yeni model numarası gün yüzüne çıktı: MZ-V9P1T0 ve MZ-V9P2T0. Bugünlerde M.2 diskler 2 TB üzere kapasitelerin ötesine geçti. Samsung 990 Pro SSD’ler ise muhtemelen yüksek kapasite seçenekleriyle gelecek ve uygun fiyata toplanan giriş düzeyi bilgisayarları maksat almayacak.

PCIe 5.0 arabirimini destekleyen işlemciler yaklaşık 1 yıl evvel 12. Kuşak Alder Lake ailesi ile birlikte piyasaya çıkmaya başladı. Yakında gelecek olan AMD’nin Ryzen 7000 ‘Raphael’ ve Intel’in 13. Jenerasyon ‘Raptor Lake’ çipleri ile Gen5 takviyesi daha fazla yayılacak.

Aslında Samsung’un PM1743 kurumsal sınıf PCIe 5.0 SSD’lerini bir müddettir gönderdiğini biliyoruz. Fakat bu şoförler hayli değerli ve masaüstü PC’ler için pek uygun değil. Ayrıyeten E3.S form faktörüne sahip oldukları için masaüstü bilgisayarlar için özel bir adaptöre muhtaçlık var. Bu nedenle, 12. jenerasyon tabanlı sistem toplayan şahısların çok azı Gen5 şoförlerden yararlanma imkanı buldu.

Güney Kore gümrük data tabanı listelemelerine nazaran Samsung 990 Pro SSD’lerin yakın vakitte piyasada olmasını bekliyoruz. Maalesef şu anda fiyatlar ve öteki ayrıntılar hakkında hiçbir bilgimiz yok.