PCI Express 7.0 Standardının Özellikleri Belli Oldu

PCI-SIG Developers Conference 2022 tüm süratiyle devam ederken, bugün tüm bilgisayarlarda yer alan PCIe arayüzünün yeni bir standardı tanıtıldı. PCI-SIG, PCI Express (PCIe) 7.0 standardının 128 GT/sn ile bilgi suratını iki kat artırdığını söylüyor. Ayrıyeten bu teknoloji 2025 yılında üyelere sunulmaya başlayacak.

Hatırlatmak gerekirse PCI-SIG, açık bir sanayi standardı olan PCIe arabiriminin ardında isim ve konsorsiyumda 900’den fazla üye şirket yer alıyor. PCIe 7.0 ile birlikte kanal suratı 16 sınırlı (x16) bir temas aracılığıyla 512 GB/sn’ye (çift istikametli akış) kadar ulaşıyor. Lakin encoding overhead (kodlama yükü) ve header efficiency üzere etkenler sonrasında bu suratın düşebileceği belirtilmiş.

PCIe 4.0 ve 5.0’a geçişte gördüğümüz üzere, daha süratli sinyalleşme oranları nedeniyle PCIe izlerinin uzunluğu tekrar kısalacak. Bu, CPU üzere PCIe kök aygıtı ile GPU üzere uç aygıt ortasındaki ek bileşen olmaksızın müsaade verilen asgarî uzaklığın kısalacağı manasına geliyor. Sonuç olarak, anakartlar arabirimin evvelki jenerasyonlarında gördüğümüzden daha fazla zamanlayıcıya ve yüksek kaliteli gereçlerden oluşan daha kalın PCB’lere gereksinim duyacak. Makûs haber şu ki anakartların üretim maliyeti artacak.

Şerit başına bant genişliği bir epey artacak ve x1 ilişkisiyle çift taraflı 32 GB/sn sürat sunulabilecek. Böylece birtakım aygıtlarda daha düşük PCIe şeritleri (x8 teması yerine x4 gibi) kullanılabilir.

PCI-SIG artık bize kimi bilgiler sunuyor olsa bile piyasada uzun bir mühlet PCIe 7.0 aygıtları görmeyeceksiniz. PCIe 7.0 özellik setinin 2025’te gelmesi bekleniyor, lakin 2028 yıllarına kadar tüketiciye ulaşan aygıtlar piyasaya çıkmayacak.

  • x16 yapılandırması aracılığıyla çift istikametli olarak 128 GT/s ham bit suratı ve 512 GB/s’ye kadar bilgi akışı.
  • PAM4 (4 düzeyli Pulse Amplitude Modulation) sinyalleme teknolojisi.
  • Kanal parametrelerine odaklanma ve erişim.
  • Düşük gecikme mühletine sahip ve yüksek güvenilirlik sunan amaçlar.
  • Güç verimliliğinde artışlar.
  • PCIe teknolojisinin evvelki tüm kuşaklarıyla geriye dönük uyumluluk.