PC Stres Testi Nasıl Yapılır?

Daha evvel işlemci sıcaklık ölçümleri ve bize yararı olan çeşitli yardımcı yazılımlardan ayrıntılıca kelam etmiştik. Artık sistemimizin, bilhassa de işlemcimizin kararlı çalışıp çalışmadığını öğrenebilmek için yapabileceğimiz gerilim testi yazılımlarına bakacağız.

Özellikle sürat aşırtma süreci yapanlar sık sık bilgisayarını sınamak ister. Bununla birlikte, ikinci el bir sistem yahut CPU satın almak isteyenler çeşitli test araçlarına başvurabilir. Kimi teknoloji meraklıları ise sistemleriyle vakit geçirirken bileşenlerinin durumlarını denetim etmek isteyebilir.

Başlamadan evvel, sizi gerilim testlerini çalıştırmanın tabiatında bulunan tehlikeler konusunda uyarmadan geçmeyelim. Burada göreceğiniz yazılımlar sırf bilgisayarı yük altına sokmaz, tıpkı vakitte potansiyel olarak güç hudutlarının ötesine geçmenize sebep olabilir. “İşkence testi” olarak tanımladığımız yazılımlar bilhassa uzun müddet kullanıldıklarında sisteme ziyan verebilir. Bu uygulamaları kullanmak isteyenler, karşılaşabilecekleri her türlü sorumluluğu üstlenmiş demektir.

Testler sırasında sıcaklıklar da dahil olmak üzere ilgili parametreleri hakikat ve şimdiki yardımcı programlarla daima olarak izlediğinizden emin olun. En azından, gerekirse testinizi anında sonlandırabilirsiniz. Çabucak aşağıda her vakit size yararlı olabilecek makaleleri bulabilirsiniz:

  • İşlemci Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?
  • Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?
  • Sistem Bedelleri Nasıl Takip Edilir?

Stres testi ve izleme için çok sayıda yazılım seçeneği var. Biz burada sistem kararlılığını test etmek için OCCT, Prime95 ve AIDA64 yazılımlarına yöneleceğiz. Yonga üreticileri ayrıyeten kendi yazılımlarında birtakım testler sunuyor. Intel, eXtreme Tuning Utility (XTU) yazılımına sahip. AMD ise Ryzen Master yazılımını uzun vakit evvel kullanıma sundu. Bu uygulamaların her ikisi de Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemlerinde donanım izlemeye ve sürat aşırtmaya müsaade veriyor, lakin gerilim testi üzere başka fonksiyonlar değişiklik gösterebiliyor.

Stres testleri, yaptığınız overclock sürecinin kararlılığını değerlendirmenin âlâ bir yoludur. Kimi bilgisayar meraklıları, istikrarı sağlamak için günlerce test yapıyor ve bundan keyif alıyor. Kimi kullanıcılar ise gereğince sabırlı değil ve birkaç test onlar için kâfi. Testlerin mühleti size kalmış. Fakat her şeyden emin olmak için bu yazılımların dışında günlük senaryolarda bir mühlet kullanmanızı öneriyoruz.

Tekrar hatırlatmak gerekirse, mavi ekran kusurları üzere kararsızlık belirtileri çok kıymetli. Ayrıyeten sistem takılması, teklemesi ve anlık donmalar varsa sistemin kararsız olduğu sonucuna varabilirsiniz.

GPU’lar için FurMark ne ise Prime95 de CPU’lar için odur: güncellemeleri almaya devam eden gerçek bir klasik. Mevcut sürümler, işlemcinize büyük işler yüklerken AVX komut setini de destekliyor.

Prime95 işlemci gerilim testi yazılımı

Prime95 sahiden çok ağır bir test yazılımı olsa da bu testi geçmek, işlemcinizin öbür iş yükleri için de kararlı olduğu manasına gelmez. Unutmayın, istikrarı değil, sırf istikrarsızlığı kanıtlayabilirsiniz. Sisteminiz testi başarılı bir formda atlatsa bile bir gün birden mavi ekran ile karşılaşabilirsiniz.

Prime95’i bu ilişkiden indirebilirsiniz.

AVX & Small FFTs: Sona Yakın Güç Tüketimi

En baştan başlıyoruz ve manuel girişleri atlayarak Prime95’in AVX’i otomatik olarak etkinleştirmesine müsaade veriyoruz. Small FFTs ayarı, belleklere fazla yüklenmese de sıcaklıkları en üst seviyeye çıkarır.

AVX & Blend: Uzun Müddetli Kararlılık Testi (Bellekler Dahil)

Blend seçeneğini kullandığınızda çekirdeklere binen yük biraz daha azalırken belleğe binen yük artar. Bu seçenek bilhassa uzun vadeli test çalışmaları için (soğutma tahliline de bağlı olarak) daha uygundur. Potansiyel olarak istikrarsız bir sürat aşırtma nedeniyle mümkün hesaplama kusurlarını tespit etmeyi amaçlayan saf kararlılık testi için uygun bir alternatiftir.

SSE & Small FFTs: Uzun Vadeli Stabilite Testi (AVX Devre Dışı)

AVX manuel olarak devre dışı bırakıldığında, Prime95 çok daha âlâ bir ölçüm aracı haline gelir. Sonuçta birden fazla gerçek dünya uygulaması AVX kullanmıyor. Sürat aşırtmayla ilgili mümkün dengesizliği tespit etmek için testi biraz uzun tutmanızda yarar var. Lakin her ne kadar test yaparsanız yapın, gerçek dünya kullanım senaryolarında iş yüklerini kullanmakta yarar var.

SSE & Blend: Zayıf Soğutmalı Sistemler için Uzun Vadeli Kararlılık Testi (Bellekler Dahil)

Small FFTs yerine Blend kullanmak, yürütme çekirdeklerindeki yükü biraz yumuşatırken bellek yükünü artırıyor. Bu seçeneğin ne vakit kullanılacağını söylemek sıkıntı. Lakin dizüstü bilgisayarlar ve küçük PC’ler üzere zayıf soğutmaya sahip sistemler için daha uygun olduğu söyleniyor.

OCCT, bilgisayarınızı ziyadesiyle üzen farklı bir test aracı. AVX faal halde Prime95 ile birlikte yapılan testler kadar yüksek ısı üretmeyebilir, lakin yeniden de uzun stabilite testleri için harika bir seçimdir. Yazılım, bir dizi değerli parametreyi kaydedebiliyor ve sonsuz bir döngüde çalışabiliyor.

OCCT’yi indirmek için bu temasa tıklayabilirsiniz. Ayrıyeten bu yazılımda yeniden farklı ayar seçenekleri olduğunu belirtelim.

Small Veri Set

Bu seçenek, mevcut dört seçenek ortasında en yüksek iş yükünü oluşturuyor. Fakat tekrar de AVX ile birlikte yapılan Small FFTs testine nazaran daha hafiftir. Bununla birlikte, Prime95 testlerine nazaran belleklere daha ağır işler yüklendiğini söyleyebiliriz.

Big Veri Set

Genel yük bir nebze olsun düşerken, bu test termal olarak daha zayıf olan dizüstü bilgisayarlar için daha uygun. Bilhassa bellekler, Prime95 testlerine göre çok daha fazla zorlanır.

Linpack & AVX

OCCT’nin AVX seçeneği, Small Veri Set testi kadar yüksek iş yükleri sağlamasa da, güçlü bir genel iş yükü meydana getiriyor. Bellekler üzerine binen yükün burada hala epey yüksek olduğunu ekleyelim.

Linpack & SSE

SSE uygulaması, Big Veri Set seçeneğine emsal formda bir iş yükü oluşturur. Bu, stok soğutuculu alt düzey PC’ler için âlâ bir alternatif ve ayrıyeten uzun müddetli testler için uygun bir seçenek.

AIDA64 ile birlikte işlemci, RAM, FPU, önbellek, sabit depolama üniteleri ve GPU üzere birçok donanımı teste dahil edebilirsiniz. Parametreleri gerçek vakitli olarak izleseniz bile bu uygulamayla çeşitli sensör bilgilerini diske kaydetmek mümkün.

AIDA64 gerilim testi ekranı

Ücretsiz sürümün bir vakit hududu var ve 30 günlük deneme sürümüyle birlikte AIDA64’ü bu temastan indirebilirsiniz. Araçlar > System Stability Test (Sistem Kararlılık Testi) seçeneğine tıklamanız kâfi.

CPU

İşlemciniz burada OCCT ve Prime95’e nazaran çok daha az yorulacak. AIDA64 ile sıcaklıklar daha düşük düzeylerde seyredecektir. Şayet uygulayacağınız iş yükünü son limite ulaşana kadar yavaşça artırarak bir sistemi test etmek istiyorsanız, buradan başlamak daha uygun bir seçenek üzere görünüyor.

FPU

Aşırı FPU yükü, çok yüksek paket ve CPU soket sıcaklıklarıyla karşı karşıya kalmanıza yol açar ve çekirdekler yüksek ölçülerde iş yapar. Sonuç olarak bu test, güçlü soğutma tahlillerinin hudutlarını belirleme konusunda âlâ bir seçenek.

Önbellek

Bu test, artan CPU önbellek boyutu ve yüzey alanı ile daha farklı hale geliyor. Sistem belleği de burada yükle karşı karşıya kalır. AIDA64’ün önbellek iş yükleri, sürat aşırtmalı sistemlerde soğutma performansının bilakis kararlılığı test etmek emeliyle uzun müddetli olarak kullanılabilir.

Bellek

Yazılımın bellek testi, güç tüketimini artırırken modülün daha yüksek sıcaklıklara çıkmasına neden olabilir. RAM ile overclock yaptıktan sonra kararlılığı test etmek, öteki iş yükleriyle birlikte ek bir test olarak kullanmak için şahane bir seçim.

Ek olarak, belleklerinizin arızalı olabileceğini düşünüyorsanız direkt Memtest86 makalemize göz atabilirsiniz.

Birleşik CPU ve GPU test aracı ekran kartları konusunda pek tercih edilmiyor, lakin işlemciler konusunda uygun işler çıkarıyor. Ayrıyeten AVX ve SSE kod yolları ortasında kolaylıkla geçiş yapma imkanı tanıyor. CPU-ID’nın powerMAX yazılımını buradan indirebilirsiniz.

Heavy Load isimli program, gerçekçi bir CPU yükü istiyorsanız işinize yarayabilir. Diğer bir deyişle, bileşenlerinize orta düzeyde zorluklar yükleyen bir araç. Oyunlarda karşılaşabileceğiniz bir iş yükünü örnek olarak verebiliriz.

Heavy Load ile sıcaklık sonlarına ulaşmanız pek mümkün değil. Lakin bir CPU’nun günlük çalışma sırasında nasıl reaksiyon vereceğini takip etmek için bu yazılıma bir talih verebilirsiniz. Ayrıyeten ağır iş yükleri bindirmediğinden ötürü eski jenerasyon sistemlerde yahut taşınabilir aygıtlarda kullanma konusunda tercih edilebilir. Uzun lafın kısası, OCCT ve Prime95’e nazaran çok daha hafif. Heavy Load uygulamasını bu temastan indirebilirsiniz.