NASA, Süper Bilgisayarında Intel ve AMD İşlemcileri Bir Arada Kullanıyor

NASA, şimdiye kadarki en güçlü üstün bilgisayarının faaliyete geçirdiğini duyurdu. The Register‘ın belirttiği üzere, Aitken isimli üstün bilgisayar ile farklı bir yaklaşım benimsenmiş. NASA, exascale sınıfı Frontier üzere yekpare ve bağımsız sistemler yerine LUMI üzere son Avrupa üstün bilgi süreç dizaynlarına misal modüler bir yaklaşım benimsiyor.

Aitken sistemi aslında 2019’dan beri uzay ajansının içinde yer alıyor. Lakin yeni yapılan yükseltme ile NASA’nın araştırma marifetleri gelişmiş olacak. Havacılık ve Uzay Dairesi, üstün bilgisayarlarını ulusal laboratuvarlardaki ve büyük üniversitelerdeki örneklerden biraz daha farklı biçimde inşa ediyor. 2008’den beri faaliyette olan “Pleiades” harika bilgisayarı üzerinde daima geliştirmeler yapılmıştı. Modüler bir yaklaşım benimseyen NASA, harika bilgisayarına makul aralıklarla daha fazla kapasite ekliyor.

Aitken’de bugüne kadar Intel’in Cascade Lake kod isimli yongaları kullanılıyordu. Son evrede ise AMD’nin “Roma” mimarisine dayanan sırf dört HPE “Apollo” rafı dahil edildi ve hesaplama performansı artırıldı. Hakikaten NASA, havacılık, uzay araştırmaları, yer bilimi ve astrofizik projelerindeki sıkıntıları daha süratli tahlile kavuşturacak.

Sisteme eklenen dört yeni ünite kulağa kıymetsiz gelebilir, lakin bilgi süreç yoğunluğu şaşırtan bir formda artmış durumda. Bu noktada 308.000 yeni Zen 2 çekirdeği gücünü gösterdi. Sistemin birinci tasarımı ise “yalnızca 46.080” Intel Cascade Lake çekirdeği içeriyordu.