Microsoft, Üç Yıllık Güncelleme Döngüsüne Geçiyor

Microsoft, Windows istemcisinin ana sürümleri için üç yıllık bir sürüm döngüsüne geçmeye hazırlanıyor. Redmond devi, tıpkı vakitte Windows’un mevcut sürümüne gönderilen yeni özelliklerin sayısını artıracak olan yeni bir mühendislik programına geçiş yapacak.

Geçtiğimiz yıl şirket, büyük Windows 11 sürümleri için yıllık döngüye geçtiğini duyurmuştu. Çeşitli kaynaklardan gelen bilgilere nazaran, Microsoft artık Windows’un “ana” sürümlerini her üç yılda bir göndermeyi planlıyor. Sonuç olarak kod ismi “Sun Valley 3” olan 23H2 sürümü artık rafa kalktı diyebiliriz.

Öte yandan yeni geliştirme programına geçişle birlikte özelliklerin son kullanıcıya daha sık aralıklarla ulaştırılması planlanıyor. Microsoft, Windows 11 sürüm 22H2’den (Sun Valley 2) başlayarak, yıl boyunca kıymetli noktalarda yeni özellikler ve tecrübeler sunabilmek için hazırlanmış yeni “Moments” mühendislik projesini hayata geçiriyor.

Yazılım devi, söylentilere bakılırsa 2023 yılından itibaren birkaç aylık dilimlerle, yılda dört kereye kadar yeni özellik paketleri göndermeyi planlıyor. Geçmişte birçok eser grubu yeni özellikleri göndermek için Windows’un yıllık sonbahar sürümünü beklemek zorundaydı. Fakat artık bu takımlar bu yeni “Moments” mühendislik çalışması sayesinde özelliklerini daha erken kullanıma sunacak.

“Moments” terimi bildiğiniz üzere “anlar” manasına geliyor. Yani geliştirmeler ve yeni özellikler “anlık” olarak son kullanıcıya ulaşabilir ki bu uygun bir haber. Sürecin nasıl işlediğini önümüzdeki devirlerde göreceğiz.