Micron, ABD’de Önemli Fabrikalar Kurmayı Hedefliyor

Bellek ve depolama eserleriyle tanıdığımız Micron, ABD’ye “önde gelen bellek üretim tesisleri” getireceğini ve yapacağı yatırımları duyurdu. CEO Sanjay Mehrotra, aslında idarenin yatırım yapma niyetinden daha evvel bahsetmişti. Bildiğiniz üzere ABD’de değerli bir çip tasarısı maddeleşti ve birçok teknoloji devi sübvansiyonlardan yararlanacak.

ABD Senatosu, çip üretimi için 76 milyar dolarlık dayanak sağlamaya hazır. Micron’un ABD toprakları için planladığı yatırımlar ise artık mutlaklaşmış durumda. Micron, yaptığı basın açıklamasında hükümete finansman yasası için teşekkür etti. Tüm şirketler karardan mutlu ve ABD yarı iletken üretimini gelecek yıllarda olumlu etkileyeceği konusunda hemfikir.

Bellek üreticisi, global bellek arzının sadece %2’lik bir diliminin ABD tarafından sağlandığını ve bu küçük hissenin Micron’a ilişkin olduğunu söylüyor. Chips and Science Yasası’nın onaydan geçmesiyle birlikte bellek üretimi önümüzdeki yıllarda “önemli ölçüde” gelişecek. Ayrıyeten bu yatırımların hem iktisat hem de ulusal güvenlik için çok değerli olacağı söz edildi. Şimdi makul bir yatırım gayesi yahut bölge ismi verilmedi, lakin şirket “önümüzdeki haftalarda” birtakım planları paylaşacağını söyledi.

Micron kısa müddet evvel 232 katmanlı TLC NAND yongaların sevkiyatına başlayacağını duyurmuştu. Bu şu anda üretimde olan en gelişmiş depolama teknolojisi. Bir başka üretici olan Samsung, halihazırda 200 katmanlı NAND yongalar üretiyor.