Maradona’nın ölümüyle ilgili ihmal yargılaması!

Kasım 2020’de geçirdiği kalp kriziyle hayatını kaybeden Maradona’nın vefatının akabinde bakımıyla vazifeli tabip ve hemşireler hakkında Arjantin’de bir soruşturma başlatılmıştı.

Beyninde oluşan kan pıhtısı nedeniyle vefatından kısa bir mühlet evvel ameliyat olan Maradona, konutunda tedavi görüyordu.

Konuyla ilgili olarak bir tıp heyetinin Maradona’nın tedavisinde “eksiklik ve düzensizlikler” olduğu tarafındaki tespitinin akabinde mahkeme, taksirli adam öldürme suçlamasıyla dava açılmasına karar verdi.

Suçlananlar ortasında beyin cerrahı ve Maradona’nın ferdî tabibi Leopoldo Luque, bir psikiyatrist ve psikolog, iki hekim, iki hemşire ve işverenleri yer alıyor. Tüm sıhhat çalışanları haklarındaki savları reddetti.

Sekiz kişinin tamamı, şuurlu taksirle mevte sebebiyet vermek suçlamasıyla yargılanacak. Arjantin ceza maddelerine nazaran, sekiz kişi hatalı bulmaları durumunda 25 yıla kadar mahpus cezası alabilir.

Duruşma için şimdi bir tarih belirlenmedi.

Maradona’nın çocuklarından birinin avukatı, Reuters’a yaptığı açıklamada futbol efsanesinin öldüğü sırada “çaresiz bir durumda” olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Davayı görür görmez cinayet olduğunu söyledim. Uzun mühlet savaştım ve bu noktaya gelebildik,” dedi.

Yasal süreç, Maradona’nın iki kızının şikayeti üzerine başlatılmıştı.

DR. LUQUE KENDİSİNİ NASIL SAVUNUYOR?

Kasım 2020’de duygusal bir basın toplantısı gerçekleştiren Dr. Luque ise, gözyaşları içerisinde, bir dostunun hayatını kurtarmak için elinden gelen her şeyi yaptığını söylemişti.

Luque, Maradona’nın son günlerde çok mutsuz olduğunu da kelamlarına eklemişti.

Bir noktada gazetecilere kızan Dr. Luque “Neden sorumlu olduğumu mu bilmek istiyorsunuz? Onu sevmekten, bakmaktan, hayatını uzatmaktan” demişti.

Dr. Luque, “Ben bir beyin cerrahıyım ve işim orda bitti” diye konuştu ve nekahet periyodundaki düzenlemelerin kendi sorumluluğu olmadığını” belirtmişti

“Maradona bir rehabilitasyon merkezine gidebilirdi. Bunu istemedi” diyen Dr. Luque, yıldız oyuncunun “idare edilemez” olduğunu savunmuştu.

Doktor ayrıyeten, Maradona’nın konutunun dışında neden şok aygıtı bulunan bir ambulans bulunmadığını da bilmediğini belirterek, “Diego çok mutsuzdu, yalnız kalmak istiyordu ve bu kızlarını, ailesini ve etrafındakileri sevmediğinden de değil” diye konuşmuştu.