M2 MacBook Pro Daha Yavaş SSD Kullanıyor

Apple’ın yeni M2 çipiyle güç kazanan muhakkak 13 inç MacBook Pro modelleri, muadil M1 modellerinden değerli ölçüde daha yavaş bir SSD ile birlikte geliyor. Created Tech ve Max Tech üzere YouTube kanalları, yeni jenerasyon MacBook ile birlikte çeşitli testler yaptı. Sonuç olarak, 256 GB SSD’li son kuşak sistemlerin daha yavaş transfer suratları sunduğu ortaya çıktı.

Black Magic’in Disk Speed Test uygulamasıyla yapılan testler, yeni M2 işlemcili MacBook Pro’nun yaklaşık 1.450 MB/sn okuma ve yazma suratı elde ettiğini gösteriyor. Yani eski kuşak M1 işlemciye sahip MacBook Pro ile okumada %50, yazma suratında %30 fark kelam konusu.

  • 13 inç MacBook Pro (M1/256 GB) Okuma Suratı: 2.900 MB/sn
  • 13 inç MacBook Pro (M2/256 GB) Okuma Suratı: 1.446 MB/sn
  • 13 inç MacBook Pro (M1/256 GB) Yazma Suratı: 2.215 MB/sn
  • 13 inç MacBook Pro (M2/256 GB) Yazma Suratı: 1.463 MB/sn

Elbette birinin M2 MacBook Pro’yu söküp neler olduğunu görmesi gerekiyordu. Her iki YouTuber da aygıtları söktükten sonra 256 GB kapasiteli SSD’nin sırf tek bir NAND flash yongası kullandığını keşfetti. Eski M1 MacBook Pro ise bir çift 128 GB flash yongasına (toplamda 256 GB) sahip. Öteki bir deyişle, eski cihaz her iki yongaya paralel olarak erişerek 2.900 MB/sn’lik daha yüksek transfer suratlarına müsaade veriyor.

SSD denetimcileri, tıpkı anda birden çok fizikî yongadan data okumak ve bu yongalara bilgi yazmak için serpiştirme-dağıtma (interleaving) ismi verilen bir teknik kullanıyor. Yani daha az çiple birlikte okuma/yazma suratları daha düşük oluyor. Bir MacRumours forum üyesi, 512 GB’lık MacBook ile birlikte birebir testleri yaptıktan sonra M1 modellerine benzeri transfer suratları elde etti. Bu da SSD’nin çift yongaya sahip olduğunu gösteriyor.

İki çip yerine tek çip kullanıldığında üreticiler muhtemelen maliyetten tasarruf ediyor. Öte yandan Apple, global bileşen derdinden etkilenmiş de olabilir. Hakikaten satın aldığınız Mac’in performansı direkt olumsuz etkileniyor. Hem belge transfer suratları yavaşlıyor, hem de sistem dataları sanal bellek sisteminin bir kesimi olarak SSD’ye ve RAM’e daha yavaş ulaşacağından genel performans etkileniyor. Bir hatırlatma olarak, MacBook Pro’da SSD yükseltmesini sırf sipariş etabında gerçekleştirebilirsiniz. Münasebetiyle dizüstü bilgisayarın fiyatı da artacak.