Jony Ive ve Apple Yolları Ayırdı

New York Times tarafından Apple’ın eski tasarım yöneticisi Jony Ive ile danışmanlık mutabakatını sonlandırdığı bildirildi. Ive’ın kontratının yenilenmesi için vaktin geldiği lakin her iki tarafın da bunu uzatmamayı tercih ettiği de bilgiler ortasında.

Ive, Apple’ın tarihinde, iPhone’dan iMac G3’e kadar Apple’ın en tanınan aygıtlarının birçoklarında Steve Jobs ile yakın bir biçimde çalıştı. Bu manada kendisi, Apple tarihinin âlâ figürlerinden biriydi. Öte yandan Apple’daki bir kültür değişikliği nedeniyle tanınan dizayncı 2019 yılında şirketten ayrıldı ve LoveFrom olarak bilinen kendi şirketini kurdu.

Hem Apple hem de Ive’nin bu noktada neden başka yollara gitmeyi tercih ettiklerine dair öbür bir ayrıntı yok. Apple cephesinden de resmi bir cevap gelmedi lakin Apple yöneticilerinin ödeme şartları hakkında çekinceleri olduğu düşünülüyor. Hatta Apple’dan LoveFrom’a işçi geçişi de konuşulan bahisler ortasında yer almış.

Jony Ive ayrıldığından beri, Apple Liderlik sayfasında listelenen özel bir Tasarım Şefi bulunmuyor. Süreçte Jeff Williams son birkaç yılda Ive’ın sorumluluklarının birçoklarını üstlenmiş durumda.