Japonya ve ABD, 2nm Çip Üretimi İçin Ortalık Kuruyor

Japonya ve ABD, Nikkei Asia tarafından gelen bilgilere nazaran 2025 yılına kadar Japonya hudutları içinde 2nm teknolojisinde yarı iletken üretimi yapmak için güçlerini birleştirdi. Bu sürecin nasıl işleyeceği tam olarak bilinmiyor, fakat Tokyo ve Washington, ikili teknoloji paydaşlığı kapsamında birbirine dayanak sağlayacak. İki ülkeden özel şirketler tasarım ve seri üretim konusunda araştırmalar yapacak.

Bu bağlamda Japon ve ABD şirketleri ortaklaşa yeni bir şirket kurabilir. Ayrıyeten büsbütün Japon şirketlerinin yeni bir üretim merkezi kurma ihtimali de var. Japonya İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, sermaye harcamalarının yanı sıra araştırma ve geliştirme maliyetlerini de kısmen sübvanse edecek.

Araştırmalar en geç bu yaz başlayacak ve 2025-2027 ortasında bir araştırma ve seri üretim merkezi kurulacak. Paydaşlık kapsamında savaş uçaklarından füzelere, radar sistemlerinden irtibat sistemlerine kadar birçok alanda kullanılacak entegre devrelerin üretimi yapılacak. Bununla birlikte 2nm teknolojisinin kuantum bilgisayar bileşenlerinden akıllı telefonlara kadar her şey için uygun olduğu söyleniyor.

Dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC, Japonya’nın Kumamoto Eyaletinde bir çip fabrikası inşa ediyor, lakin tesiste 10nm’ye kadar gelişmiş yongalar üretilecek. Tayvanlı dev hatırlarsanız 1.4nm teknolojisi için araştırmalara başlamıştı ve bu yıl içinde yüksek hacimli 3nm wafer üretimine başlamayı planlıyorlar.