İspanya Futbol Federasyonu’ndan tarihi karar! Kadın ve erkek milli futbolcular…

İspanya Futbol Federasyonu (RFEF), ulusal bayan futbolcuların erkekler ile birebir ekonomik koşullara sahip olmaları için bir mutabakat imzaladı.

RFEF Lideri Luis Rubiales, İspanyol ulusal futbol gruplarında forma giyen bayanların prim ve imaj geliri haklarının erkeklerle eşit olmasını öngören ve birinci kademede 5 yıl geçerliliği olan bir mutabakata imza attı.

“Futbol dünyasında öncü olan mükemmel bir muahede yaptık. Tarihi bir gün.” diyen Rubiales, futbolda bayan ve erkek ortasındaki ekonomik eşitsizliğin önüne geçtiklerini vurguladı.

Rubiales, “Milli erkek futbolcular mukavelelerine çok benzeri bir muahede ve adil olmanın da ötesinde birtakım hususları var. Bayan futbolcuları teşvik etmeliyiz. Bayan ve erkek futbolu ortasındaki arayı yavaş yavaş kapatmak ve bayan futboluna daha fazla kaynak aktarmak istiyoruz.” sözlerini kullandı.

Henüz maaşlara yansımayan, yalnızca prim ve imaj gelirlerinin eşitlendiği mutabakatla birlikte ulusal bayan futbolcuların gelirlerinin bu yıldan itibaren yüzde 20 artış göstereceği ve bu artışın 2027’de yüzde 80’e kadar ulaşacağı belirtildi.

Önümüzdeki iki Dünya Şampiyonası ile iki Avrupa Şampiyonasını kapsayacak muahede merasiminde Ulusal Bayan Futbol Kadrosu’nun kimi futbolcuları da hazır bulundu.