iPhone 14 Pro Modelleri LPDDR5 Bellekle Gelebilir

Son tezlere nazaran, iPhone 14 Pro ve ‌iPhone 14 Pro‌ Max modelleri 6 GB RAM ve daha yeni, süratli bir bellek tipi ile gelecek.

DigiTimes’a nazaran, yaklaşmakta olan iPhone serisinin üst seviye modelleri eski standartlarla kıyaslandığında daha süratli ve daha verimli bir bellek çeşidi olan 6GB LPDDR5 RAM’e geçecek. Mevcut iPhone’lar LPDDR4X’e sahipken bu durumun standart iPhone 14 modelleri için geçerli olmaya devam etmesinin beklendiği söz ediliyor. Yani modeller şu biçimde karşımıza çıkacak:

  • iPhone 14: 6 GB (LPDDR4X)
  • iPhone 14 Maks: 6 GB (LPDDR4X)
  • iPhone 14 Pro: 6GB (LPDDR5)
  • iPhone 14 Pro Maks: 6 GB (LPDDR5)

4 GB bellekle başlayan iPhone 13 serisinin tersine, iPhone 14 serisinin tüm modellerinde 6 GB RAM bulunacak. Üst seviye iPhone’lardaki LPDDR5 bellek, standart modellere kıyasla daha düzgün ve güç açısından daha verimli performans manasına geliyor.

Diğer bir değişiklik ise yalnızca üst düzey ‌iPhone 14 Pro‌ ve ‌iPhone 14 Pro‌ Max’ın yeni A16 çipi ile desteklenmesi olacak. Apple analisti Ming-Chi Kuo, standart ‌iPhone 14‌ modellerinin A15 çipsetini koruyacağını söylemenin yanı sıra, Mart ayında daha yeni bellek standardını bildiren birinci kişi olmuştu.