iOS 16, CAPTCHA’ların Atlanmasına İzin Verecek

iOS 16 sayesinde yakında insan olduğunuzu kanıtlamak için trafik ışıklarının fotoğraflarına dokunmanız yahut dalgalı metinleri deşifre etmeniz gerekmeyecek. iOS 16, desteklenen uygulamalarda ve web sitelerinde CAPTCHA’ları atlama dayanağı sunarak kullanıcıları bir kederden kurtarmış olacak.

iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura ile gelen yeni özellik, Ayarlar uygulamasında Apple Kimliği > Şifre ve Güvenlik > Otomatik Doğrulama altında yer alıyor. Apple özellik etkinleştirildiğinde iCloud’un art planda aygıtınızı ve Apple Kimliği hesabınızı otomatik olarak doğrulayacağını ve uygulamaların ve web sitelerinin size bir CAPTCHA doğrulama istemi sunma gereksinimini ortadan kaldıracağını söylüyor.

Apple’ın sistemi, aygıtın ve Apple Kimliği hesabının yeterli durumda olduğunu doğruluyor ve uygulamaya yahut web sitesine Private Access Token olarak isimlendirilen şeyi sunuyor. Bu yeni sistem, CAPTCHA’lara kıyasla daha âlâ kullanıcı kapalılığı ve erişilebilirliği ile oturum açma yahut hesap oluşturma üzere misyonlar için daha yeterli bir kullanıcı tecrübesi sunacak.

Cloudflare ve Fastly, Private Access Token için dayanağı zati duyurdular. Bu, CAPTCHA’ları atlama yeteneğinin bu platformlar tarafından desteklenen milyonlarca uygulamaya ve web sitesine geleceği ve bu özelliğin vakit içinde daha geniş bir alana yayılacağı manasını taşıyor.