Internet Explorer Desteği 27 Yılın Ardından Sona Eriyor

Microsoft, nihayet yıllardan beridir Windows işletim sisteminde hizmet veren Internet Explorer’ın fişini çekiyor. Web tarayıcısı birinci olarak 1995 yılında Windows 95 için Plus! eklenti paketinin bir kesimi olarak piyasaya sürüldü. Tarayıcının 2003 yılında yaklaşık %95 kullanım hissesi ile doruğa ulaştığı söyleniyor. Lakin rakip tarayıcıların piyasaya çıkmasıyla birlikte yıldan yıla kullanıcı sayısı düştü.

2016 yılında Chromium tabanlı yeni Microsoft Edge piyasaya çıktı ve şirket bu andan itibaren Internet Explorer’ı etaplı olarak ortadan kaldırmayı planlıyordu. 17 Ağustos 2021’de Microsoft 365 için Internet Explorer dayanağı sonlanmıştı. Microsoft Teams tarafında ise 30 Kasım 2020’de IE takviyesi kesildi. Yeni açıklamalara nazaran Intel Explorer için sunulan genel takviye 15 Haziran 2022’de büsbütün son bulacak.

Microsoft Edge program yöneticisi Sean Lyndersay bahis hakkında şunları söyledi:

Microsoft Edge, Internet Explorer’dan daha süratli, daha inançlı ve daha çağdaş bir tarayıcı tecrübesi sunmakla kalmıyor, tıpkı vakitte değerli bir sorunu da ortadan kaldırıyor: eski, eski web siteleri ve uygulamalar için uyumluluk.

Microsoft Edge’de yerleşik Internet Explorer modu (‘IE modu’) var, böylelikle bu eski Internet Explorer tabanlı web sitelerine ve uygulamalara direkt Microsoft Edge’den erişebilirsiniz. Bu sorumluluğu ve daha fazlasını üstlenebilen Microsoft Edge ile Internet Explorer 11 masaüstü uygulaması, Windows 10’un belli sürümleri için 15 Haziran 2022’de kullanımdan kaldırılacak ve dayanak bitecek.

Internet Explorer, son devirde her ne kadar internet üzerindeki caps’lere husus olsa da dünya çapında milyonlarca kişi için hizmet verdi. 1990’larda ve 2000’lerin başında konutta, okulda ve ofislerde bilgisayar kullanmış olanlar, Internet Explorer’ın hoş anılarına sahip olacaklar.