Intel, Yeni Sapphire Rapids Xeon İşlemcisini Sergiledi

Intel, Teksas’taki birinci “Intel Vision” aktifliğini birkaç kıymetli donanım ve yazılım duyurusu yaparak başlattı. Masaüstü silikonunu taşınabilir platforma getiren 12. Jenerasyon “Alder Lake” Core HX işlemcilere tüm ayrıntılarıyla bakmıştık. Amiral gemisi Core i9 12900HX, belirrtiğimiz üzere 16 adede kadar çekirdeğe ve 5 GHz’e kadar yüksek saat suratlarına sahip.

Şirket ayrıyeten 4. Jenerasyon Intel Xeon Ölçeklenebilir “Sapphire Rapids” işlemciler için birinci SKU’larını gönderdiklerini söylüyor. Sevkiyat 2022’nin geri kalanında hızlanacak ve yıl için yeni çiplerle ilgili daha fazla bilgi öğreneceğiz.

Mavi grup, 2021 Ekim ayının ortalarında HBM2E ile 4. Kuşak ‘Sapphire Rapids’ işlemcilerini sergilemişti. O sırada her kalıbı iki HBM2E bellekle donatılmış bir CPU gördük. Vision 22 etkinliğinde ise kısım başına sadece bir bellek yığını içeren HBM2E’li Sapphire Rapids CPU tanıtıldı. Kesin olarak bilmesek de Intel, yerleşik HBM2E belleğe sahip iki çeşit Sapphire Rapids serisi sunmayı planlıyor olabilir.

Bunların biri CPU kalıbı başına tek bir HBM2E bellek yığını, öteki tasarım ise kalıp başına iki HBM2E yığını içeriyor. Sapphire Rapids’in HBM2E bellek ile farklı modlarda çalışabileceğini göz önünde bulundurursak, farklı uygulamalar için CPU’nun iki versiyonunu sunmak mantıklı olabilir.

Bir cevap yazın