Intel Optane Bellek Bölümü Kapanıyor

Intel, 2022 ikinci çeyrek yarar raporunu açıkladığı sıralarda Optane bellek kısmını büsbütün kapatacağını söyledi. CEO Pat Gelsinger, mali evraklardaki ucu açık sözlere açıklık getirerek Intel’in Optane işini bitireceğini doğruladı. Şirketin bu atağı, 559 milyon dolarlık bir stok bedel düşüklüğüne yani ziyanına neden olacak.

Intel, hem depolama hem de bellek eserleri geliştirmek için Optane bellek tahlilini kullanmıştı. Mavi dev aslında tüketici PC’leri için Optane depolama eserlerini üretmeyi çoktan bırakmıştı. Sonrasında ise SK hynix, NAND ve SSD kısmını tam satın almıştı.

Mavi kadro, kalıcı bellek DIMM’leri de dahil olmak üzere Optane bellek işini bilgi merkezleri için sürdürmeyi tercih etti. Fakat artık bu eserlerin de sonu geldi. Gelsinger, sebep olarak Intel’in eski Optane ortağı Micron’un CXL tabanlı mimarilere geçişini gösterdi. Micron, Intel’in Optane üretimi için kullandığı bellek çeşidi olan 3D XPoint‘in tek üreticisiydi. Şirket daha sonra 3D XPoint fabrikasını Texas Instruments’a sattı.

İlginç bir halde, Intel’in Crow’s Pass kod isimli yeni kuşak DDR5 Optane bellek modüllerinin birinci testleri daha geçen hafta ortaya çıktı. Görünüşe nazaran Sapphire Rapids yongalarla birlikte bir lansman planlanıyordu, fakat aşikâr ki bu planlar iptal oldu.