Intel, İşlemci Fiyat Artışını Doğruladı

DigiTimes tarafından hazırlanan yeni bir rapora nazaran Intel, arz fazlası nedeniyle yüksek işlemci stoğuna sahip ve bu stokları olabildiğince süratli bir formda azaltmak istiyor. Bu stratejinin bir kesimi olarak şirket, yakın gelecekte CPU fiyatlarını artıracağını duyurdu. Hakikaten bilgisayar satıcılarının erkenden daha fazla eser satın alması için baskı yapıldığını söyleyebiliriz.

Endüstri kaynakları, bu sonbaharın sonlarında hem tüketici hem de sunucu işlemcilerinde fiyatların artacağını söylüyor. CPU’ların yanı sıra, Wi-Fi yongalarının fiyatları da yükselecek. Teknoloji devi bu stratejisinde başarılı olabilir mi bilinmez. Fakat şirketin başarısı, satıcıların ihtiyaçlarına ve gereksinim duyacağı ek CPU stoğuna bağlı olacak.

Hepsi bu kadar değil. Intel, enflasyonla uğraş için taşınabilir işlemcilerinin fiyatlarını artıracağını müşterilerine bildirmiş durumda. Sonuç olarak, yakın gelecekte dizüstü bilgisayar fiyatlarının biraz arttığını görebiliriz.

2021 yılının sonlarında AMD’nin emsal formda fiyatları artırabileceği konuşuluyordu. Lakin şirketin bu planları geri tepti ve satıcılar yüksek fiyatlara reaksiyon gösterdi. Tahminen de Intel de misal planlar yapıyordu lakin yanlışsız vakti bekledi.

Bitirmeden evvel, 13. Kuşak Raptor Lake işlemcilerinin yakın gelecekte piyasaya sürüleceğini ekleyelim. Bildirilen fiyat artışlarının Raptor Lake için geçerli olup olmadığını bilmiyoruz. Lakin iddialara nazaran Intel’in temel gayesi mevcut Alder Lake envanterini eritmek.