Intel Arc Pro A50 ve A40 Ekran Kartları Göründü

Intel, yaklaşmakta olan Arc Pro serisi ile profesyonel grafik pazarına girmek için hazırlanıyor. Yeni Arc Pro serisi, AMD Radeon Pro W ve NVIDIA RTX A serisi üzere ekran kartlarıyla uğraş edecek. Böylece mavili ekip sunucu, taşınabilir, oyun ve iş istasyonları üzere bütün kulvarlarda uzunluk gösterecek.

Yeni gün yüzüne çıkan SiSoftware Sandra görüntülerinde Arc Pro A40 ve Arc Pro A50 olmak üzere en az iki model görünüyor. ACM-G10 silikonunu temel alan A50, 128 Yürütme Ünitesi (EU) ile birlikte 1.024 gölgelendirici çekirdeğine sahip görünüyor. 128 EU, toplam 8 Xe Core’da birleşiyor. A40 ise yüksek ihtimalle tıpkı silikonun eksiltilmiş bir sürümünü kullanacak. Belleklere gelince, 96 bit bilgi yolunda çalışan, 6 GB kapasiteli GDDR6 tipinde bellekler kullanılmış. Bu ortada bir hatırlatma yapalım, mevcut jenerasyon Xe grafikleri TSMC’nin 6nm üretim bantlarından çıkıyor.

Mobil ve masaüstü platformda olduğu üzere, Intel’in Radeon Pro W6400, Pro W6500M ve NVIDIA RTX A2000 üzere giriş düzey tahlillerle rekabet etmesi beklenen. Öteki tahlillerde olduğu üzere, Pro kartlarla iş ortamları için birden fazla ilişki seçeneği sunulacaktır.

Intel, Arc Pro serisinin tanıtımında donanım hızlandırmalı AV1 kodlaması ve yapay zeka özelliklerinden bahsedebilir. Maalesef taşınabilir ve masaüstü de dahil olmak üzere Arc GPU’ların dağıtımında bir gecikme yaşanıyor, lakin yıl sonuna kadar Intel’in işleri rayına oturtmasını bekliyoruz.